Zarudlé víčko, bolestivý otok a hnisající bulka na víčku, to je ječné zrno. Není to nic neobvyklého, ale dokáže nám dost znepříjemnit život.
Příčinou vzniku ječného zrna je infekce, která se do očí dostane snadno. To, jestli propukne, nebo se s ní tělo dokáže vypořádat, záleží hlavně na vaší obranyschopnosti.
Dbát na prevenci se vyplatí
Někdy stačí promnout oko špinavou rukou, namáhat oči špatně zvolenými dioptriemi nebo jen dlouho koukat do počítače. Na ječné zrno také často trpí nositelé kontaktních čoček.
Přitom můžete riziko jeho vzniku hodně omezit – stačí dodržovat důslednou hygienu, při práci s počítačem si dělat přestávky, pravidelně navštěvovat očního lékaře a posilovat imunitu, třeba pomocí vitaminů.
Jak se ho zbavit?
Když už se ječné zrno vytvoří, nikdy ho nemačkejte – tím se doba léčby jen prodlouží a infekce se může rozšířit. Po pár dnech obvykle praskne a zahojí se samo.
Mezitím můžete hojení podpořit, například dezinfekční oční mastí z lékárny. Od bolesti také uleví teplé vlhké obklady z heřmánku nebo obklady s borovou vodou. Ty můžete přiložit na 15 minut na postižené oko a výsledek pocítíte hned po aplikaci.
Pozor, infekce
Ječné zrno je nakažlivé onemocnění, proto po dobu hojení s nikým nesdílejte kosmetické ani hygienické pomůcky. Rizikem může být i společný polštář nebo prostěradlo. Pokud bolest po pár dnech neustupuje a příznaky se stále zhoršují, navštivte lékaře.