Určitě už jste o nich slyšely. Víte ale, k čemu vlastně probiotika slouží a jak je tělu dodat?
Probiotika mají mnoho funkcí. Pomáhají při trávení, mají vliv na imunitu, ničí patogenní bakterie. A to není zdaleka všechno.
Když jsou střeva oslabená
Náš organismus je dnes často vystaven znečištění, klimatickým změnám, nedostatku spánku, hormonálním změnám, úzkostem a stresu.
K tomu si připočítejte špatnou stravu, alkohol, kouření, nedostatek pohybu nebo braní některých léků, zejména antibiotik – a pak není divu, že ve střevech dochází ke změnám užitečného mikrobiomu.
To se projevuje trávicími potížemi, bolestmi břicha, nevolností, průjmem nebo zácpou, pálením žáhy i zvracením.
Proč potřebujeme probiotika
Právě probiotika dokážou dostat střevní mikrobiom do rovnováhy. Kromě toho také pomáhají při akutním průjmu, zácpě, kvasinkové infekci, zlepšují ekzém, intoleranci laktózy a díky produkcí bioaktivního vitaminu K jsou užitečná i pro srážlivost krve.
Navíc dokážou zajistit i rovnováhu bilionu mikroorganismů, které žijí na pleti, a ochránit ji tak před nepříznivými vnějšími vlivy.
Kde je získat?
Za normálních okolností stačí doplnit probiotika pomocí stravy. Přirozeně je obsahují například kefíry, jogurty, sýry, kysané zelí nebo kimchi. V případech, kdy to nestačí, například po dobrání antibiotik, sáhněte po doplňcích stravy.