Možná si od svého stomatologa pamatujete, že zubní kartáček je vhodnější spíše měkčí. Ale co jiná důležitá zásada, znáte ji?
Od své drahé polovičky si klidně občas půjčte tričko nebo ponožky, ale zubní kartáček? Nikdy! Říkáte si, co na tom může být tak špatného? Prozradíme vám, co se může stát.
Bakterie, které nechcete
I když půjčený kartáček vypadá čistý jako sníh, pod mikroskopem byste ho vidět asi nechtěla. Ústa jsou domovem různých druhů bakterií a virů, jež mohou způsobit nachlazení, chřipku, opar, a dokonce i zánětlivé onemocnění parodontózu.
Každý používaný kartáček obsahuje podle odborných výzkumů něco kolem deseti milionů bakterií.
A co hůř – mezi jeho štětinami se nacházejí i jejich produkované toxiny, takže miliony bakterií jen čekají na příležitost, aby rozšířily pole své destruktivní působnosti.
Parodontóza ale opravdu hrozí
Tyto choroboplodné zárodky lze snadno přenést z jedné osoby na druhou, a to právě třeba sdílením kartáčku. Právě tímto způsobem tak můžete „cizí“ viry snadno poslat do svého krevního oběhu.
Zvláště pak v případě, že při čištění zubů člověka postihuje krvácení dásní, což je problém, který se týká poloviny české populace.
Jak ho čistit?
Z tohoto pohledu už zubní hygiena nevypadá jako příliš očišťující proces, že ano? Proto je důležité nejen ho nepůjčovat, ale také ho pravidelně dezinfikovat. K tomu vám dobře poslouží třeba horká voda nebo peroxid vodíku.