Blíží se vánoční hodování a už se jistě nemůžete dočkat všech těch slaných i sladkých lahůdek. Co ale dělat, když vám těšení kazí vyhlídka na pálení žáhy?
Pálení žáhy dokáže člověka pěkně potrápit. Refluxní choroba jícnu nemusí být vždy nemoc, někdy bývá podráždění jícnu způsobeno právě stravou – kořeněnými či sladkými jídly, alkoholem…
Co to je reflux?
Při refluxní jícnové chorobě neplní správně svoji funkci jícnové svěrače. Obsah žaludku se přes oslabený svěrač dostává zpět do jícnu, což způsobuje ono nepříjemné pálení.
Jaké jsou příznaky?
Pokud k tomu dochází často, mohou žaludeční šťávy poškozovat sliznici jícnu, hltanu a úst. Při dlouhodobém působení může vzniknout i zánět jícnu.
Hlavním příznakem je zmíněné pálení žáhy, tedy bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který sahá od žaludku až po krk.
Někdy je spojený s hořkokyselým pocitem v ústech. Dalšími příznaky může být zahlenění, tlak za hrudní kostí, říhání nebo žaludeční nevolnost. V pokročilých případech trpí nemocný pálením žáhy po každém jídle, někdy dokonce i nalačno a v noci.
Objevte příčinu
Pokud vás trápí časté pálení žáhy, je načase zjistit, která jídla ho vyvolávají. Každý může mít jiné spouštěče a těm je dobré se vyhýbat. Vyvolat pálení žáhy může také konzumace těžkých jídel na noc, ohýbání se s plným žaludkem nebo i šlofíček po sytém obědě.
Zvykněte si jíst pravidelně. Mezi jídla, která by měla být bezpečná, patří například libové maso, zelenina, nekyselé ovoce, zdravé tuky, nízkotučné mléčné výrobky nebo ovesné vločky.
Do jídel můžete přidat bylinky a koření, které působí proti pálení žáhy. Je to například zázvor, fenykl, oregano, bazalka, tymián a rozmarýn, jitrocel, zeměžluč nebo řebříček. Vyhnout byste se naopak měli mátě, ta může reflux zhoršit.
Vyhýbejte se smaženým a tučným pokrmům a nepijte velké množství tekutin naráz. Škodit může i čokoláda, pivo a červené víno, káva, kolové a sycené limonády či citrusy.
Medový balzám
Na podrážděný jícen působí hojivě med. Zklidňuje bolest a vytváří na sliznici jemný ochranný obal, který brání působení žaludeční kyseliny a urychluje regeneraci poškozené sliznice.
Když to na vás přijde, rozmíchejte 1–2 lžičky medu ve sklenici teplé vody a popíjejte ji během dne mezi jídly. Med můžete ještě vylepšit kurkumou: jednu polévkovou lžíci kurkumy rozmíchejte ve 100 g kvalitního medu a užívejte po lžičkách. pomůže vám ale také citron.
Kyselým proti kyselému
Navzdory své kyselé chuti působí v těle jako zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny v žaludku. Dejte si po obědě čerstvě vymačkanou šťávou z citronu do sklenky vody a pomalu popíjejte.
Zkuste i jablečný ocet – při potížích rozmíchejte 2 lžičky ve sklenici vlažné vody a upíjejte po malých doušcích. Podobně zabere i vypít malou sklenku vody s rozmíchanou lžičkou obyčejné hořčice.
Dobré rady
• Proti pálení žáhy pomáhá jedlá soda a také poloha vstoje nebo vsedě.
• Léky proti pálení žáhy není dobré brát dlouhodobě.