Na podzim a zimu si můžete mátu peprnou usušit, zamrazit a používat ji na různé zdravotní neduhy až do dalšího roku. Skvěle vám však poslouží i v kuchyni na oživení vašich pokrmů.
Máta peprná je známá především pro své pozitivní účinky na trávení. Běžně se tak přidává do žaludečních čajů. Výrazně zlepšuje žaludeční potíže, jelikož podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči.
Navíc její užívání prospívá i při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím. Tato bylinka, stejně jako například meduňka, velmi účinně napomáhá při problémech se spánkem.
Pěstování
Máta peprná málokdy roste volně v přírodě, nejčastěji se pěstuje v květináčích, kde nepotřebuje téměř žádnou péči. Je známá vysokým obsahem vonných silic, které voní po mentolu.
Nejlépe se jí bude dařit v polostínu. Nejlepší je si sehnat malou sazeničku a tu vsadit na začátku jara či podzimu do vlhké půdy. Máta vyžaduje pravidelnou zálivku. Pokud se o ni budete správně starat, můžete ji na svém záhonku mít až pět let.
Sklízení a sušení
Bylinku můžete sušit v sušičce nebo i v troubě. Uschne ale i položená na papíru v sítu na suchém, teplém a dobře větraném místě. Máta je ale nejlepší čerstvá a její lístky můžete otrhávat průběžně od jara do podzimu.
Lahodný čaj
Pomáhá při trávení a nemusíte ho ani sladit. Čerstvé či sušené listy zalijte vařící vodou, přikryjte a nechte patnáct minut louhovat. Čaj se dávkujte v množství jeden až dva šálky denně.
Sirup na nachlazení
Je to skvělý pomocník nejen při nachlazení, ale také při potížích s trávením a nechutenstvím. Povařte jeden litr vody s 500 g cukru krystal. Odstraňte pěnu a do hustého cukerného sirupu vsypejte 60 g nakrájených čerstvých listů máty.
Nechte projít varem, poté odstavte a louhujte zhruba hodinu. Sirup dochuťte pár kapkami citronové šťávy a přelijte do sklenic. Užívejte nejvýše jednu polévkovou lžíci třikrát denně.
Využití v kuchyni
Mátu v čerstvém stavu použijte v kuchyni do různých míchaných zeleninových, ale i ovocných salátů. Vyrobit si ovšem můžete i vlastní mátové bonbony a čerstvé listy se přidávají také do omáček nebo moučníků.