Podrážděný žaludek nás umí hezky potrápit. Zánět žaludku, odborně gastritida, bývá způsobena buď dietní chybou, nebo nákazou bakteriemi či viry. Většinou po pár dnech sama odezní, můžeme tomu ale dopomoci správnou stravou.
Většinou to zažil každý. Zkažený žaludek se projevuje bolestí břicha, křečemi, nechutenstvím, průjmem nebo zvracením. Nákaza se může také projevit jako vedlejší účinek některých léků, především těch, které jsou určeny na bolest.
Co dělat, aby nám bylo co nejdřív zase dobře?
Důležité je hodně pít a začít jíst snadno stravitelné jídlo. Nejlepší je vyhnout se všemu, co má vysoký obsah vlákniny nebo tuku a držet se jednoduchých uhlohydrátů a bílkovin.
Coca Cola umí prospívat
Na hodně rozbouřený žaludek může být první pomocí vychlazená Coca Cola. Zkuste ji po lžičkách, studenou a bez bublinek. Pokud v žaludku udržíte pár loků, můžete pomalu přejít na vlažný černý čaj. Zklidňující efekt má i pár kapek zázvoru.
Doplňte si hlavně minerály
Minerální nesycená voda bez příchuti je základ, abyste tělu doplnili dostatek tekutin. Půst byste neměli držet dlouho, pomalu zkoušejte, která potravina vám bude vyhovovat. Sáhněte po banánu či jablcích, které raději naškrábejte.
Vhodná je také vařená mrkev nebo nemastný zeleninový vývar s rýží. Z pečiva volte ideálně bílé, a to z předešlého dne, pořádně jej rozkousejte. Můžete zkusit také bramborovou kaši bez mléka.
Zakysaná slast pro rovnováhu
Pokud váš žaludek zvládne rýži, můžete přidat vařené či dušené bílé libové maso, které váš žaludek nijak nepodráždí, pozor však na to červené a opatrní buďte i s rybami. Zakysané výrobky zase dodají vašim střevům bakterie potřebné pro správnou činnost.
Ne každý je ovšem dobře snáší, pro jistotou je vyzkoušejte po malých soustech. Pokud problémy neodezní a nelepší se déle než tři dny, navštivte raději lékaře. Do té doby však zůstaňte zcela v klidu.