S blížícím se létem začínáme toužit po hezkém opálení. Sluncem obarvená pokožka evokuje krásu a zdraví; jenomže nic se rozhodně nemá přehánět.
I když má slunce pozitivní vliv, protože díky jeho paprskům se v našem těle tvoří vitamin D a zlepšuje nám náladu, přílišné vystavování slunečnímu záření má svá rizika.
Slunce může být zrádné
K tomu, aby sluneční paprsky měly pozitivní vliv na naše zdraví, stačí denně na slunci strávit pouhých 15 minut. Lidé se tak někdy mylně domnívají, že když stráví na slunci několik hodin, nebo dokonce celý den, jeho účinky se znásobí. Opak je ale pravdou.
Pokožku je třeba chránit krémy s ochranným faktorem po celý rok, a to nejen u moře, ale i v našich zeměpisných šířkách. I tady jsou totiž sluneční paprsky velmi silné, ačkoli se nám to nemusí zdát.
Člověk se může snadno spálit už s prvním jarním slunkem. Důležité je také vědět, jakou ochranou kosmetiku na pokožku používat.
Výběr je důležitý
Používání krému s SPF ale automaticky neznamená, že je vaše pokožka dostatečně chráněna. Obvykle se natřeme jednou vrstvou a myslíme si, že to stačí, jenže ochranná vrstva nevydrží celý den.
Její „trvanlivost“ ovlivňuje nejen to, zda se zrovna koupeme ve vodě, ale i spousta dalších faktorů, jako například pocení nebo sportování.
Opalovací krém bychom měli nanést půl hodiny předtím, než vyjdeme na slunce, a vrstvu obnovovat každé dvě hodiny. Také je důležité použít doporučované množství opalovacího přípravku, abychom nevědomky nesnižovali jeho ochranný faktor.
Doporučené množství pro dospělého na celé tělo je asi 36 g, což odpovídá jednomu velkému panáku.
Důležitý je i výběr správné opalovací kosmetiky. Vybírejte kvalitní přípravky, které jsou klinicky testované. Takové seženete hlavně v lékárnách, kde se navíc můžete poradit, který přípravek bude nejvhodnější pro váš fototyp a prostředí.
Otestujte se
Když to přeženete s opalováním, pokožka se spálí, může dojít k sluneční alergii doprovázené pupínky či svěděním. Spálení přináší ale i větší rizika.
Kůže si také každé takové poškození pamatuje, pokožka rychleji stárne, tvoří se více vrásek a časem se na ní mohou objevit ošklivé pigmentové skvrny.
Probíhá pak poškození v hlubších vrstvách pokožky, kde dochází k zánětlivým procesům a nevratnému poškození buněk. To nakonec může vyústit až v rakovinu kůže.
Právě po celý květen si můžete nechat v rámci prevence zkontrolovat znaménka a to v rámci Dnů slunce ve vybraných lékárnách.
Víte, že…
• … spálení může způsobit i trvalou zvýšenou citlivost na sluneční záření?
•… nejintenzivněji působí sluneční záření mezi 11. a 15. hodinou?