Každý den bychom měli naspat alespoň sedm až osm hodin. Méně spánku už může být na životě ohrožující. Lidé, kteří během života spí pravidelně šest a méně hodin, mají zvýšené riziko vzniku infarktu a rovněž mívají i sníženou imunitu.
Mnozí z nás by však spát chtěli, ale nemohou. Trpí jednou z mnoha nemocí spánku, které jim nedovolují spát celou noc bez toho, aniž by se neustále budili. Jak si tedy zlepšíte spánek bez toho, aniž byste museli užívat léky plné chemie?
Nezapomínejte na levanduli
Látkový sáček s levandulí by neměl chybět pod žádným polštářem. Příjemně voní, a navíc zcela bez vedlejších účinků navozuje lepší a hlubší spánek.
Pokud vám její vůně vadí, zkuste se alespoň na jednu či dvě noci překonat, uvidíte, že si na vůni zvyknete a ráno budete vstávat mnohem odpočatější než doposud.
Horké mléko s medem
Ohřejte si dvě deci mléka a přidejte do něj lžičku medu. Pro posílení účinků můžete o mléka přidat špetku kurkumy a muškátového oříšku. Nápoj vypijte hodinu až půl hodiny před spaním.
Neužívejte každý den, ale maximálně dvakrát až třikrát do týdne. Nezapomínejte, že mléko je tučné a med sladký, kdybyste tento nápoj pili každý den večer, nejspíš brzy přiberete na váze.
Co si dát k večeři?
Stravování v druhé půli dne je pro spánek nesmírně důležité, ne-li zcela zásadní. K odpolední svačině a k večeři byste měli jíst jen lehce stravitelná jídla. Dopřejte si proto kuřecí maso či rybu, sóju, tofu a hodně slunečnicových semínek.
Naopak výrazně kořeněné jídlo, pokrmy smažené nebo zmrzlinu byste ve večerních hodinách neměli vůbec konzumovat. Špatně se totiž tráví, zbytečně zatěžují náš organismus a přes noc si tělo tolik neodpočine.
Čtěte si, ale nesledujte televizi
Dívání se do telefonu, na počítač nebo na televizi byste si hodinu před spaním měli zakázat. Spánek totiž narušují zásadním způsobem. Raději hodinu před spaním meditujte, čtěte si anebo si povídejte s drahou polovičkou.