Nachlazení, rýma, kašel, bolest v krku nebo hlavy, pokažený žaludek, únava… není snad potíž, se kterou by si nedovedly poradit přírodní prostředky.
Léčivé rostliny lidé používali odedávna. Účinnost mnoha druhů potvrdily i moderní výzkumy. Při méně závažných onemocněních mohou být léčivky ideální pomocí – levnou a účinnou.
Imunita je základ
Kdo má silnou imunitu, má obrovskou výhodu. Nemoci se mu většinou vyhýbají, a pokud přece onemocní, průběh je lehčí a vyléčení rychlejší. Pro podporu imunity nabízí přírodní lékárna hned několik možností.
Echinecea
Například třapatku neboli echinaceu, která prokazatelně funguje. Podporuje množení a aktivitu bílých krvinek, které jsou jakási stráž a ochrana před původci infekcí.
Užívat ji můžete ve formě tinktury, její okamžitý účinek je ale poměrně krátký, proto se doporučuje nejdřív nebo v případě nachlazení provést intenzivnější kúru. Začněte s 50 kapkami tinktury a každou další hodinu si dejte dalších 10 kapek.
Takhle pokračujte 2–3 dny až do vymizení obtíží. Preventivně se doporučuje užívat 20 kapek třikrát denně v období, kdy kolem řádí chřipky, nachlazení a další choroby.
Hlíva ústřičná
Látky podporující imunitní systém obsahuje i houba hlíva ústřičná.
Jsou to především glukany, které zvyšují tvorbu protilátek proti škodlivým bakteriím, virům i plísním a mají i mnoho dalších pozitivních účinků na náš organismus.
Zvyšují tvorbu červených krvinek, čímž posilují výkonnost a vitalitu, likvidují nebezpečné volné radikály, pomáhají snižovat hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, jsou prospěšné při různých alergiích, a dokonce mírní negativní účinky ozařování, a mají i preventivní účinky proti zhoubnému bujení.
V lékárnách a obchodech se zdravou výživou najdete hlívu sušenou, v tobolkách nebo jako výtažek. Čerstvou houbu si můžete dát grilovanou, jako řízky, v polévce i guláši.
Šípkový čaj
Skvělou prevencí s náloží vitaminu C je popíjení šípkového čaje. Kromě toho působí i proti vzniku osteoporózy či parodontótzy, čistí játra a ledviny, podporuje krvetvorbu. Jestli jste si šípky nasušili, uvařtte si lahodný čaj.
Nasypte do papírového filtru dvě čajové lžičky drcených šípků, zalijte je 250 ml vody a nechte přefiltrovat.
Cibule, česnek, křen
Tato zelenina obsahuje sirné sloučeniny a další dezinfekčně působící látky, které lze bez nadsázky nazvat přírodními antibiotiky.
Jsou bohaté i na vitamín C a další důležité látky, mají i řadu dalších prospěšných účinků, česnek například pomáhá snižovat krevní tlak. Navíc oproti lékům nemají žádné vedlejší účinky. Nejúčinnější jsou v čerstvém stavu.
Udělejte si třeba strouhaný křen s jablkem, česnečku, tvarohovou pomazánku s utřeným česnekem, cibuli makrájejte do zeleninového salátu… Proti kašli skvěle působí cibulový sirup.
Nadrobno nakrájenou cibuli dejte do sklenice, na ni vrstvu medu nebo cukru, a pokračujte ve vrstvení. Nechte 24 hodin odležet. Cibule pustí šťávu, kterou pak užívejte po lžičkách nebo ji přidejte do čaje.
Dobré rady:
K přípravě bylinných čajů používejte nerezové nádobí a sklo, nikdy ne hliník, který obsah vitamínu C výrazně snižuje.
I bylinkami se můžete předávkovat, vhodná doba užívání je obvykle 14 dnů, nejvýše 3 týdny.