Současná situace, kdy nás lehké zakašlání doslova děsí k smrti, vyžaduje určitá opatření. Podpořte s námi svou obranyschopnost.
Základními předpoklady pro správné fungování každého imunitního systému je nejen zdravý životní styl založený na pohybu a komplexní, pestré stravě. Nabudit ho v náročném období plném respiračních onemocnění, kdy často chodíme do lékáren, můžete i jinak.
Zvyšte přísun vitaminů
V nařízení Evropské unie jsou stanoveny denní hodnoty příjmu jednotlivých vitaminů. Reálně ale jejich množství závisí na mnoha aspektech jako například na pohlaví, věku a aktuálním zdravotním stavu.
Podle stanov by měl zdravý dospělý člověk zkonzumovat 800 μg vitaminu A, 5 μg vitaminu D, 12 mg vitaminu E, 75 μg vitaminu K a 80 mg vitaminu C. Zejména u céčka se ale názory odborníků liší a v případě kuřáků a nemocných lidí doporučují dávku klidně i ztrojnásobit.
Vsaďte na probiotika
Zejména, pokud se léčíte s nějakým onemocněním, nezapomeňte na probiotika. Jsou to normalizátory střevní sliznice a ochraňují před přerůstáním patogenní mikroflóry.
K narušení střevní flóry dochází nejčastěji právě při užívání antibiotik a různých jiných léčiv a také při nesprávné životosprávě. Obnovení mikroflóry tak může být užitečné.
Navíc se u probiotik prokázaly konkrétní specifické pozitivní role v imunitním systému.
Zkuste otužování
Pod pojmem otužování si hned nepředstavujte koupání v ledové řece. Začít byste měla postupně.
Tělo, ale i psychiku musíte na chladnou vodu nejprve připravit, chlad na vás totiž může působit stresově a negativně a zkazíte si od začátku celý proces navykání těla na změny teploty.
Ideální je praktikovat otužování doma ve sprše, a to buď ráno, nebo večer. Studenou vodou si omývejte nejprve nohy a postupně se přesunujte výše. Začínat můžete klidně s vlažnou vodou, kterou postupně měňte za víc a víc studenou. Berte otužování jako další krok k vašemu zdravému životnímu stylu.
Jděte se projít
I když se v současné době doporučuje vyhnout se místům, kde je vysoká frekvence lidí, ještě to neznamená, že byste měla být zavřená doma. Pohyb a čerstvý vzduch jsou věci, které vašemu organismu zásadně prospějí.
Vůbec nevadí, že je pod nulou, vyrazte na procházku. Park nebo les vám udělají rozhodně lepší službu, než když budete sedět doma před televizí s pootevřeným oknem.
Přijměte změnu
Důležitá je nejen fyzická, ale i psychická odolnost. Psychicky silný člověk se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny, neuzavírá se před světem a dokáže si utřídit informace, které k němu přicházejí.
Nové okolnosti, které v posledním roce nastaly, vyžadují, abychom změnili způsob života, přerovnali si hodnoty a nastavili nové cíle. Pokud toto dokážete, máte vyhráno.