Podzim je období, kdy ženy ztrácejí nejvíce vlasů. Je to dáno jejich růstovým cyklem, ale někdy za tím může stát i nemoc.
Když vlasy varují
Ženy obvykle trápí nadměrná ztráta vlasů v době klimakteria, kdy se mění hladiny hormonů.
Vlasy jsou velmi citlivý barometr, jejich buňky jsou po kostní dřeni druhými nejrychleji produkovanými buňkami v těle, takže právě na nich bývá jako první vidět, že v organismu není něco v pořádku.
Vypadávání tak může být varovným signálem nemoci v době, kdy se ještě jiné příznaky neobjevují.
Jaké nemoci je mohou způsobit?
Ohraničené ztráty vlasů, takzvané alopecie, mohou nastat například po stresové zátěži, horečnatých stavech, v souvislosti s atopickým ekzémem či jiným kožním onemocněním, může mít souvislost i s autoimunitními chorobami, jako je například vitiligo.
Časté bývá také při onemocněních štítné žlázy, diabetu, poruchách metabolismu či poruchách příjmu potravy.
Co vás čeká u lékaře
Pokud se stav nelepší, obraťte se na dermatologa.
Při prvním vyšetření vás čeká pečlivý rozhovor, kdy lékař zkoumá současný stav vlasů, četnost jejich mytí, používané přípravky, tepelnou zátěž, barvení, přítomnost svědění, pálení, lupů či stroupků.
Dalším krokem je odběr krve, který může odhalit endokrinní choroby, sníženou hladinu železa nebo dalších minerálů. Když je příčina odhalena, zahájí se příslušná léčba.
Pokud základní testy příčinu neodhalí, může být například provedena digitální dermatoskopie, případně biopsie s histologickým vyšetřením. Terapie je pak stanovená přímo „na míru“.
Může to být mezoterapie, kryolizace sněhem kyseliny uhličité či tekutým dusíkem, případně lze využít terapeutické účinky biostimulační lampy.