Podobně trpí každá čtvrtá až pátá žena po čtyřicítce! Jde o nezhoubný nádor svaloviny stěny dělohy. Může růst buď jen ve stěně, případně z ní vyrůstá na povrch nebo naopak dovnitř, do děložní dutiny.
Myomy jsou hormonálně závislé a rostou, dokud jsou hormonálně činné vaše vaječníky, vyrábějící ženské pohlavní hormony.
Jakmile se žena dostane do přechodu, myomy už nerostou. Jak se projevují?Příznakem je nejčastěji silná, prodloužená menstruace, nepravidelné krvácení i mimo váš cyklus, anebo krvácení při styku.
Jaké jsou příznaky
Myom provázejí bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. O problému ale nemusíte ani vědět. Nejčastěji tímto problémem trpí ženy mezi 25. a 50. rokem.
Častěji mívají myomy ženy s nadváhou, s nadbytkem hormonů, které prodělaly zákrok na děloze – kyretáže, přerušení těhotenství a porody.
Kdy se můžete přestat bát
Po ukončení plodného období už myomy nevznikají, nerostou nebo se zmenšují a nepůsobí potíže. Tvorbě myomů ale nelze zabránit.
Pravděpodobnost, že když vaše maminka měla myomy, budete je mít i vy, je sice vysoká, ale ne stoprocentní.To, že u vás nádor lékaři objeví, ale neznamená, že musíte automaticky na operaci.
Lékaři se pokusí zmenšit myom tak, aby víc nerostl, případně aby se dal šetrně odoperovat. Nebojte se, komplikace nehrozí.