Mytí oken nepatří k oblíbeným pracím. Zejména na jaře je ale potřeba se do něho pustit. Pokud jste to ještě neučinili, využijte volna. Víte, jaké babské rady vám tuto činnost usnadní?
Okna umývejte za chladnějšího počasí a když příliš nefouká. Pokud venku totiž svítí slunce nebo fouká silnější vítr, skla schnou příliš rychle a tvoří se na nich duhové skvrny. Okna nemyjte ani za mrazu. Prostředky na mytí oken v teplotě kolem bodu mrazu ztrácí svou účinnost.
Slaná voda pomůže
Na okna byste neměli používat saponát. Prostředky na nádobí totiž obsahují silné odmašťovače a vytvoří na skle lepkavý film, který bude magnetem pro prach a pyl. Chcete-li se pustit do mytí oken a nemáte po ruce žádný prostředek, zkuste okna umýt slanou vodu.
Do pětilitrového kyblíku vody nasypte dvě lžíce soli a dobře rozmíchejte. Sůl rozpustí i ty největší nečistoty. Mastnotu na skle také odstraníte octem. Místo soli do kyblíku nalijete deci octa. Podle starých babských rad můžete do vody přidat také sáček bílého pudingu.
Co takhle šampón?
Nejlepší prostředek na mytí oken máte v koupelně. Je to obyčejný šampon. Ideálně březový nebo kopřivový. Šampony obsahující kondicionér nejsou vhodné, obsahují další složky, které mohou na oknech vytvořit šmouhy.
Naše babičky leštily okna kusem pomačkaných novin. Noviny totiž na rozdíl od utěrek nepouští chlupy. Na leštění oken se kromě novin výborně hodí také staré silonky. Pokud máte na oknech záclony a závěsy, měli byste je před mytím sundat.
Omeťte pavučiny a teprve poté se pusťte do mytí. Máte-li na oknech žaluzie, začněte u nich. Důležitý je také směr, ve kterém budete okna mýt a leštit. Jednu stranu skel umývejte ve směru od shora dolů a druhou pak zleva doprava. Díky tomuto fíglu totiž rychle odhalíte, ze které strany máte na okně šmouhy.