Játra se podílejí na trávení, látkové výměně a zároveň jsou také čističkou organismu, který tak chrání před nejrůznějšími odpady a jedy.
Alespoň jednou do roka byste měli játrům dopřát očistnou kůru, ideálně právě na jaře. Starat byste se o ně však měli po celý rok. Přinášíme pár tipů, čím svá játra nejvíce potěšíte.
1 Pestrá strava
Jídelníček by měl obsahovat všechny živiny, vlákninu, dostatek bílkovin a zdravých tuků.
Jezte hodně různě barevného ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, přiměřené množství masa, mléka či másla, zařaďte do něj i různá semena a ořechy, rybí tuk a rostlinné oleje. Ulevíte nejen játrům, ale pomůže vám to i při udržování správné hmotnosti.
2 Opatrně s alkoholem
Když pijete alkohol, játra musejí věnovat veškeré své úsilí jen na jeho odbourávání. Pokud to s pitím přeháníte, zaděláváte si na velký problém. Při dlouhodobém pití většího množství alkoholu může dojít k poruše metabolismu tuků.
Ty se pak začnou ukládat v játrech a časem se dočkáte jejich ztučnění, což silně narušuje jejich funkci a navíc může způsobit i nevratné poškození. Zároveň to může vést i k narušení střevního mikrobiomu, tedy k nerovnováze bakterií ve střevě.
Ty špatné pak mohou doputovat až do jater a ještě víc je poškodit. A ztvrdnutí (cirhózu) nebo rakovinu jater si jistě nikdo nepřeje.
3 Černá káva
Milovníci kávy se zaradují – zjistilo se totiž, že lidé, kteří vypijí několik šálků kávy denně, mohou mít menší pravděpodobnost onemocnění jater. Podle odborníků takhle funguje filtrovaná, instantní káva i espresso.
Sama o sobě však nic nezmůže, funguje to jen při dodržování vyvážené stravy, dostatečném příjmu tekutin a pravidelném cvičení.
4 Pravidelné testy
Játra mohou být už poškozená, aniž byste zpozorovali příznaky. Nepodceňujte proto pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, kde máte nárok i na jaterní testy. Můžete tak předejít závažným fázím onemocnění.
Pro podporu jaterních funkcí je nejlepší ostropestřec mariánský