Pokud jste si omylem dali zkažené jídlo, patrně jste si přivodili akutní zánět žaludku a střev. Zkuste přírodní lékárničky.
SUŠENÉ BORŮVKY NEZKLAMOU
Osvědčeným prostředkem proti průjmu jsou sušené borůvky, jejichž výhodou je, že si je můžete vzít kamkoliv, třeba na dovolenou do ciziny.
Při prvních příznacích průjmu stačí obvykle sníst hrst sušených borůvek a poté v této kúře pokračovat až do odeznění potíží.
OBSTAREJTE SI DUBOVOU KŮRU
Čaj z dubové kůry je výborný nejen na zahnání průjmu, ale i na pročištění žaludku a střev podrážděných při střevních potížích. I dubovou kůru si můžete zabalit s sebou na několikadenní výlet či rekreaci u moře.
Koupíte ji v každé lékárně a vzít si s sebou můžete celé balení nebo jen odsypat část do čistého sáčku či skleničky.
KOSTIVAL TIŠÍ BOLESTI
Kořen kostivalu lékařského působí hojivě a tiší bolesti a křeče ve střevech.I kostival se vám vyplatí mít vždy po ruce, ať už v domácí bylinkové lékárničce, nebo v té, kterou si berete s sebou na cesty.
V případě obtíží pak dejte 2 čajové lžičky kořene kostivalu do 200 ml studené vody, nechte 30 minut louhovat, pak přiveďte k varu a stáhněte z plamene. Nechte 5 minut odstát, sceďte. Pijte 2x denně.
První pomoc zajistí kmín
Při bolestech žaludku pomůže i obyčejný kmín. Stačí, když půl lžičky čerstvě rozemletého kmínu zalijete šálkem vařící vody, na 10 minut přikryjete a pak scedíte. Při žaludečních potížích byste měli pít 2 až 3 šálky tohoto nápoje denně.