Je to neuvěřitelné, ale zhruba tři čtvrtiny dospělých občas bolí záda. Jen málokdo je ale s jistotou schopen říct, čím je to způsobeno. Tady jsou nejčastější zlozvyky, na které doplácíte, a pár rad, jak se jich zbavit.
Nedostatek sportu
Nejen u mladší generace si dnes časté užívání tabletů a telefonů vybírá svou daň v podobě nemocí pohybového aparátu.
Pokud se ani vy bez těchto přístrojů neobejdete, je vhodné opírat se celou délkou zad o opěradlo židle, případně použít relaxační polohu a opřít si hlavu.
Aby nebyla přetěžována ramena a paže při držení elektroniky, je důležité opřít si ruce například o stůl. Úplně nejlepší pak je, pokud budete chodit alespoň třikrát týdně sportovat nebo si uděláte procházku.
Usínání na pohovce
Sedačky, ani ty rozkládací, obecně nejsou určené pro každodenní nebo časté spaní. I když dnes již existují různé druhy sedaček s tvrdšími matracemi i kvalitními rošty.
Pohybovému aparátu samozřejmě neprospívá, pokud často spíte na sedačce, která je například měkká, proležená nebo úzká tak, že nedovolí během noci střídat polohy spánku a tím ulevit zádům.
Rozdíl mezi nocí na gauči a v posteli s kvalitní matrací poznáte ihned.
Špatné polohy při spánku
Pro zdravý spánek však není důležitá jen matrace či polštář, jak si mnozí myslí. Důležité je i to, jak usínáme. Jenže u jakých pozic je dobré usínat, abychom předešli bolesti zad? Zde platí především zásada, že se nám musí ležet pohodlně.
„Každou polohu si můžeme přizpůsobit tak, abychom ulevili zádům a zbytečně je při spánku nezatěžovali.
Například pro spaní na zádech si můžeme kolena podložit polštářem, ideálně větším a pevným, aby i po zatížení nohama měl svůj tvar. Tak může páteř udržovat přirozenou křivku.
Při spánku na boku si přitáhněte nohy lekce k hrudníku jakoby do klubíčka a spěte s menším polštářem mezi dolními končetinami,“ radí primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.
Sezení u televize
Ke zlozvykům patří i to, jak se ve svých křeslech hrbíme u televize. Kulatěním zad v bederní oblasti tlačíme na meziobratlovou ploténku, což může být příčinou chronických bolestí zad, výhřezu ploténky a léčby vyžadující ostřiky, akupunkturu či fyzioterapii.
Chcete-li tomu předejít a máte i sedavé zaměstnání, hodně se protahujte, častěji vstávejte od stolu a lehce si zacvičte