Po zdravotní stránce přináší zima mnohem větší zátěž než jarní či letní měsíce. K tomu, abyste se udržela fit, vám pomůže i aromaterapie. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší a nejvhodnější vonné oleje, které vám zaručeně pomohou.
1. Eukalyptus
Když je chvilku zima a chvilku teplo, virům se náramně daří. Eukalyptový éterický olej dokáže skvěle vyčistit vzduch v bytě i v kanceláři a zatočit s viry a bakteriemi.
V zaměstnání oceníte i jeho schopnost zahnat psychickou únavu, zlepšit logické uvažování a analytické myšlení. V případě, že už jste nemocní pomůže vám jeho výrazná vůně uvolnit dýchací cesty, usnadní odkašlávání a zmírní bolest v krku.
2. Meduňka
Po citrónech vonící olej z meduňky lékařské má prohřívací účinky. V zimě je tak vhodný zejména pro ty, kdo mají problémy s prokrvováním končetin.
V chřipkových obdobích je dobré mít tento olej po ruce pro použití v aromalampě i na masáž, protože výrazně posiluje imunitu. Pomáhá i proti zimním splínům. Při nachlazení je vhodným prostředkem ke snížení horečky.
3. Skořice
Také olej z tohoto oblíbeného koření v sobě spojuje hned několik pozitivních účinků. Likviduje bakterie a viry, a tak se hodí k provonění místností. Velmi silně prohřívá tělo a uvolňuje ztuhlé a bolavé svaly.
Proto byste si ji rozhodně měli přibalit do batohu, až pojedete na hory. Po návratu ze sjezdovky vás koupel s několika kapkami skořicového oleje postaví na nohy přímo zázračně.
Pozor by si měly dát jen těhotné a kojící ženy.
4. Smrk
V lese, kde to krásně voní jehličím, se prostě dýchá lépe. Jestli špatně snášíte střídání teplého a ledového vzduchu, měli byste své plíce a průdušky posílit smrkovým olejem.
Pomáhá, když ho použijete v aromalampě, přidáte do koupele nebo ho využijete ve směsi s některým z neutrálních olejů k masáži. Zlepšuje regeneraci dýchacích cest a prohlubuje dýchání.
Při silné rýmě si k posteli položte papírový kapesník s několika kapkami tohoto oleje.
5. Kadidlovník
Tento velmi výrazný éterický olej se hodí i pro děti. Skvěle dezinfikuje, to je ostatně jeden z důvodů, proč se kadidlo používalo již ve starověku k vykuřování místností.
Za dlouhých, pošmourných dnů jistě oceníte jeho hluboké uvolňující a harmonizující účinky. Tělu pomáhá v boji proti infekcím, posiluje imunitu a usnadňuje odkašlávání.
6. Citron
Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, sváteční hodování a občas sklenka něčeho ostřejšího pro lepší náladu. Není divu, že se v zimě hromadí v organismu škodlivé látky. Pro zlepšení jejich vyplavování je mimořádně vhodný éterický olej z citronu.
Navíc vás dokáže téměř okamžitě nabít novou, svěží energií a zlepši špatnou náladu.
7. Levandulový olej
Olej z levandule proslul svými antibakteriálními účinky, a tak pomůže zejména problematické pleti s akné. Pořídit si na ni můžete třeba hojivou tyčinku, kde je hlavní účinnou látkou právě levandulový olej, anebo vsadit přímo na esenciální olejíček z levandule.
„Zvolíte-li esenciální olej, smíchejte ho v poměru přibližně 1:2 s vodou a potřete jím konkrétní problematické místo. Projevy akné brzy ustoupí.
8. Tea Tree olej
Olej z čajovníku australského neboli Tea Tree Oil je pověstný silnými antibakteriálními a hojivými účinky. Lokálně se používá především na akné, opary, štípance, popáleniny nebo třeba plísně.
Kromě hojivých účinků a první pomoci při řešení různorodých bolístek na pokožce však olej z čajovníku pomáhá také v ústní dutině – naředěný s vodou se doporučuje kloktat při aftech nebo angíně.
Tea Tree Oil se přidává i do koupelí nebo se inhaluje – posiluje totiž obranyschopnost organismu. Nakonec má olej z Tea Tree prý pozitivní vliv i na naši psychiku.