Ze všech lidských smyslů je právě čich nejméně doceňovaný. Až když o něj nepřijdete, teprve pak se ukáže, jak moc je důležitý.
Obyčejné věci, na které jsme nikdy nemysleli, nám najednou působí veliké problémy. Jak poznat, jestli nejsou potraviny zkažené? Neuniká někde plyn? Nejsme cítit potem? S čichem se ztrácí i chuť a z jakéhokoliv jídla je rázem polystyren. Z nápojů zase jen něco vlhkého.
Nejčastější příčiny
Úplná ztráta čichu neboli anosmie má celou řadu příčin. Většinou jde o doprovodný příznak silné rýmy, po odeznění se čich zase navrací. Ztráta čichu v důsledku alergie se většinou vyléčí stálým užíváním antihistaminik.
Čich může být narušen také při zánětu vedlejších nosních dutin nebo při výskytu nosních polypů. Větší problém je, pokud je anosmie způsobená problémem nervové soustavy, či poškozením čichového nervu.
Příčinou bývá úraz hlavy, spojený zejména s poraněním přední části mozku, při němž se potrhají jemná vlákna čichové nervu, a člověk přestane cítit.
Tři velké problémy
• Ztráta čichu může být také příznakem závažného nádorového onemocnění mozku, kdy nádor utlačuje čichové nervy. Jde především o nezhoubný nádor zvaný meningiom, který se vyskytuje především u starších lidí.
• Ztrátou čichu se rovněž většinou hlásí Parkinsonova nemoc. Náhlé vytrácení schopnosti rozlišovat pachy a vůně, kterou jste celý život měli, uvádí až 80 % postižených.
• Zdravotnické studie potvrdily, že za ztrátou čichu se může skrývat nastupující stařecká demence a Alzheimerova choroba. Prvním příznakem bývá problém s rozeznáním běžných vůní, jako je citrón, banán nebo skořice.
Co z toho vyplývá?
Ztrátu čichu lze vnímat jako varovný signál, který může včas upozornit na problémy. Proto je tak důležité, aby lidé, kteří se se ztrátou čichu potýkají delší čas, vyhledali lékařskou pomoc.