Určitě se vám už párkrát stalo, že jste při čištění zubů občas plivaly krev. Většinou nejde o nic dramatického, jen jste si zkrátka moc podráždily dásně.
Pokud se ale problém opakuje, měly byste zbystřit, protože jde s největší pravděpodobností o paradontózu, která vás může nadobro připravit o chrup.
Paradontóza vzniká nahromaděním zubního plaku v ústech, který se přetváří v zubní kámen. Krev, zarudnutí dásní, bolest a zápach z úst jsou jejími jasnými signály. Zanedbání péče může zajít až tak daleko, že o chrup přijdete.
Změňte stravovací návyky
Paradontóza bývá dědičná, ale ve většině případů si za ni můžeme samy. Velký vliv má na ni především pití alkoholu a kouření. Kuřákům paradoxně dásně většinou nekrvácejí, takže dlouho nemají ponětí, že paradontózou trpí.
Vyhýbejte se sladkým a syceným nápojům a rafinovaným cukrům, do jídelníčku zařaďte celozrnné výrobky, syrovou zeleninu a ovoce.
Zuby si pečlivě čistěte, k zahození není ústní sprcha se speciálními nástavci na paradontální choboty, ze kterých účinně odstraňuje bakterie. Investovat do zubní hygieny se rozhodně vyplatí!
Čistá ústa! Vždy…
Ústní dutina má sice samočisticí vlastnosti, plak se ale začíná na zubech usazovat už po 6–12 hodinách. Proto je opravdu důležité čistit si zuby minimálně dvakrát denně. Ne vždy k tomu ale potřebujete pastu.
Pokud jste zrovna někde mimo, zuby si můžete vyčistit i nasucho, ostatně to doporučují i někteří stomatologové, protože ne všechny zubní pasty mají složení, které ústní dutině prospívá. Nezapomeňte ani na mezizubní prostory.
Dentální nit vás sice zbaví zbytků jídla, které mezi zuby zůstaly, mezizubní prostory ale nevyčistí. Pokud nevíte, jak na to, objednejte se na dentální hygienu. A nezapomínejte ani na jazyk.
I na něm totiž ulpívá spousta bakterií, které mají vliv na stav vašich zubů a dásní. Kartáček na zuby musí být extra měkký, aby vám nedráždil dásně.
Výborné jsou sonické kartáčky, které díky své vysoké rychlosti zbaví zuby plaku a nečistot mnohem efektivněji než kartáčky manuální. Nemusíte se bát ani jejich pořizovací ceny, kvalitní varianty seženete už za pár stovek.
Masáž dásní
Dásně si můžete také masírovat, což se při paradontóze doporučuje. Stačí použít vatovou tyčinku do ucha, nakapat na ni například tea tree olej nebo speciální roztok na zuby, který seženete v lékárně, a pak jí přejíždět dásně kolem zubů.
Masáž se provádí jednou denně večer po vyčištění zubů. Užívejte také koenzym Q 10 v tabletách, který blahodárně působí nejen na dásně.
Mocná hojivá síla (ne)obyčejného citronu
Všechny ho máme doma v lednici, málokterá ale ví, že je skvělou volbou na zanícené dásně, protože má antibakteriální vlastnosti. Citron můžete nakrájet na plátky a masírovat jím dásně nebo si z něho vymačkejte šťávu, kterou budete následně ústa vyplachovat.
Dejte si však pozor, kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu, po aplikaci tedy vyčkejte alespoň půl hodiny, než budete zuby zatěžovat čištěním.
Mimořádně informativní příspěvek. Já osobně dodržuji všechny doporučené způsoby čištění, včetně návštěv dentální hygieny. Masáž dásní je skvělý tip, zkusím přidat do mé večerní rutiny. Důkladná péče o naše ústa je naprosto klíčová.
Tohle je fakt mega důležitý. Všichni chceme mít hezkej úsměv, no ne? Ale to občas krvácení mi furt přijde divný. Měla bych asi zajít k doktorovi. A tip na ústní sprchu si beru k srdci, díky!
Wow, ta rada s citronem na dásně mě dostala. Vůbec jsem o tom netušila. Ale mám docela strach, aby mi to nerozhodilo sklovinu. Má někdo zkušenosti? Jinak super článek, hodně mě to naučilo.
To s tím čištěním zubů i nasucho mě docela zaujalo. Někdy když jsem na cestách, tak se to fakt hodí. A ty sonický kartáčky? Mám jednu a je bomba. Všem doporučuju, fakt stojí za to investovat.
Hele, s parodontózou si fakt nehrajte. Já jsem dlouho nevěděla, proč se mi ty zuby hýbou, dokud mi doktor neřekl tohle. Taky jsem si musela změnit stravování a začít používat tu ústní sprchu. A musím říct, že je to náramná věc!