nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Kam za něžnou krásou?
Kam za něžnou krásou?
Dopřejte si nádheru rozkvetlých bledulí, sněženek, petrklíčů, modřenců a šafránů.

Jaro tu je letos opravdu brzy. Je nejvyšší čas zastihnout kvetoucí jarní louky v celé jejich kráse! Vydejte se do přírody!

Šafrány tu nejsou vzácné

Jižní Morava nabízí tu nejnádhernější podívanou kvetoucích jarních luk. Nejsou to pouze sněženky a bledule či petrklíče, které tu můžete vidět, objevíte tu i koberce vzácných květin, které se sem dostaly náhodou.

Tou největší raritou jsou louky malých orchidejí, tady je jejich největší výskyt v celé střední Evropě. Nejslavnějším místem je Lačnov, kde kvetou vzácné šafrány. Jak se sem dostaly?

O tom se vedou dohady, nejpravděpodobnější ale je, že se květina na Moravu rozšířila s Napoleonem a jeho vojáky. Najdete ji také u Valašských Klobouk.

Šafrány nejsou pouze typicky fialové, ale také bílé, ty rostou na vrchu Lesná u Horního Němčí v Bílých Karpatech.

Desetitisíce konikleců vás čekají jen kousek od centra Brna na sídlišti Kamenný vrch. Fialové stráně konikleců najdete i v Podyjí u Havraníků. A mezi nejkrásnější lužní lesy patří Mikulčický luh u řeky Moravy..

Libický luh: Je to náš největší lužní les, najdete tu veškeré jarní květy i medvědí česnek. Kostelec nad Orlicí: Kolem zámeckého parku s jarní květenou vede lákavá cyklostezka. Jechovec: Procházku můžete spojit s prohlídkou historické Telče. Vysoký les: Je netypický, tvoří jej především smrky. Slaná louka: Díky slanosti zdejší půdy tu rostou velmi nevšední rostliny. Černýš: Na louce můžete spatřit i takové motýly jako jsou otakárci. Vršovská olšina: Tisíce kvetoucích bledulí v Železných horách lákají návštěvníky už teď. Lačnov: Jak se vzácný šafrán dostal sem, o tom kolují legendy. Mikulčický luh: Slavná oblast, kde najdete vzácný orsej jarní a také oblíbený medvědí česnek. Blatná hráz: Místo je vyhledávané také pro léčivou studánku v kapradí. Černošín: Zlaté petrklíče září do daleka na louce poblíž Kosího potoka. Dobřínský háj: Patří mezi oblíbené cíle turistů hned vedle nedalekého Řípu. Míčovice: Směřujte k vísce Pančice, tak pohádkovou louku neminete.

Kam za medvědím česnekem?

Pokud se chcete kochat jarní loukou ve středních Čechách, vypravte se k Mělníku. Poblíž Újezdce se nachází takzvaná Slaná louka, která dostala svůj název právem.

Půda je zde skutečně slaná, a proto se tu daří rostlinám pro naši zemi netypickým. Kromě běžných jarních kytiček se to tu krásně modrá. Může za to modřenec, kterému se zde nebývale daří.

Pokud zamíříte dál k Řípu, objevíte Dobřínský háj u Roudnice, plný bílých koberců sněženek a bledulí. Výletníky v tento čas láká také přírodní rezervace Libický luh, kterou najdete na soutoku řeky Labe a Cidliny.

Rezervace Libický luh je největším lučním lesem u nás a určitě tedy stojí za návštěvu. Za oblíbeným a zdravým medvědím česnekem se můžete vydat na Kolínsko do Veltrubského luhu.

Jarní zámecký park

Na severovýchodě naší země můžete narazit také na velkou přírodní nádheru. Šafrány rostou na Farské louce u České Lípy. Také v Kytlici v Lužických horách objevíte šafrány.

Pochlubit se výjimečnou jarní krásou může také známý kopec Raná u Loun. Tady mají kromě krásných kvítků i sysly, kteří se v tento čas probouzejí ze zimního spánku a na vrchu na jaře dovádějí.

Pokud zamíříte více na východ do Orlických hor, narazíte na tisíce kvetoucích bledulí v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Za nádhernou zahradu vděčí místní rodu Kinských, který zde žil.

Kdysi je napadlo dosazovat postupně další a další bledule i sněženky, a dosáhli tak tohoto nádherného jarního efektu. Když sejdete od zámku dolů k řece Orlici, kromě bledulí najdete také petrklíče a podléšky.

Zvonečky pro skřítky

Mnoho krásných tipů na jarní procházku za rozkvetlou loukou najdete na Vysočině. Jedním z nejznámějších cílů v tomto kraji je údolí Chlébského potoka poblíž Žďáru nad Sázavou.

Každé jaro láká výletníky na své louky, které jsou poseté bílými květy bledulí, kterým se zde říká také koukořík. Znáte pověst, která se tu k bledulím váže? Bledule jsou zvonečky, kterými skřítkové přivolávají jaro.

Nejlepší bude vyrazit na tyto louky z obce Nedvědice, odkud budete mít nejlepší přístup. V tomto údolí najdete také podléšku, petrklíče nebo vzácný lýkovec.

Zamířit můžete za bledulemi také do přírodní rezervace Jechovec a můžete spojit zdravotní procházku s návštěvou nádherného historického města Telče, které je blízko. A pokud zamíříte k obci Želetava, objevíte tu další ráj bledulí, kterému se říká Blatná hráz.

Černošínské zlato

Nejslavnější v západních Čechách je louka petrklíčů u Černošína. Z té záplavy zlata až oči přecházejí, když všechny rostliny naráz vykvetou. Na to jsou místní náležitě hrdi a svým pokladem na louce pod Vlčí horou se rádi chlubí.

Raritou je louka u Černýše na Karlovarsku, kde rostou vzácné upolíny a malé orchideje. Velkou jarní parádou se mohou chlubit i na Domažlicku. Hvožďanská louka tu krásně kvete. Tou největší zajímavostí tu v tento čas jsou hořec a prstnatec.

A právě díky hořci tu můžete vidět i vzácného motýla modráska. Na Prachaticku najdete též nádherné bílé koberce bledulí u potůčku Melhulka nedaleko Míčovic.

Bledule, sněženky i žluté petrklíče objevíte i podél Hučivého potoka nebo v okolí Hranice, nejzápadnějšího města v naší zemi. Zdejší Lužní potok je známý tím, že tu žijí perlorodka říční, rak a mihule.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
dagmarkralova

Tak tohle je moc krása! ❤️ Už dlouho přemýšlím, kam vyrazit o víkendu a teď to mám jasný… Pojedeme si pro šnorchl jarní přírody. A ty šafrány! Musí bejt nádhera je vidět na vlastní oči.

sykorova

Ach jo, jako Pražačka sem fakt nemam moc přiležitostí vycházet do přírody, ale tyhle fotosy mi ukazujou, co všechno mi chybí. Určitě si najdu čas a vyrazim na Jižní Moravu tento rok!

sdílejte článek
Související články
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je […]
Na samém cípu chorvatského pobřeží se nachází nádherné město, které v sobě snoubí modernu a starou architekturu. Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii a je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho historické centrum je dodnes obehnáno monumentálními hradbami. Uvnitř pak najdete nespočet obchůdků, kavárniček i tajuplných uliček, které přímo vybízí k tomu, abyste se v nich schovali před spalujícím letním […]
Pro mnohé z nás je léto v Chorvatsku srdeční záležitostí. Sem Češi jezdí na dovolenou nejčastěji. Moře je tu krásně čisté a teplé, ceny stále ještě akceptovatelné a lidé pohostinní. Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Sytá modř, skály kolem malých zátok i nekonečně dlouhé pláže, hory na dohled a mnoho ostrůvků v moři dělá […]
Na Mallorce vás zcela jistě uchvátí rozlehlé pláže a azurově modré moře, ale i fantastická okolní příroda a historické památky. Navíc je na ostrově krásně po celý dlouhý rok, takže plánování dovolené je o to jednodušší. Přestože největší z Baleárských ostrovů Mallorca spadá oficiálně pod Španělsko, rozdíly v porovnání s pevninským Španělskem jsou znatelné na první pohled. Na Mallorce se mluví místním nářečím katalánštiny, […]
reklama
Partnerské vztahy
Syndrom náhle prázdného hnízda
Když se děti osamostatní a odcházejí z domova, můžete se cítit docela ztracená. Jejich pokoj je prázdný, lednička naopak plná. A všude je takové divné ticho. Jak se s tím vyrovnat a zařídit si nový život? Po odchodu dětí se vám změní život. Některé matky to uvítají s radostí a oddychnou si, ale jiné se potýkají s tíží a smutkem. Říká se […]
Syn je hypochondr a já to odnáším
Nejdříve jsem si myslela, že je jen líný a nechce se mu chodit do práce. Když ale začal nadávat na lékaře, že nemohou přijít na to, co mu je, pochopila jsem, že je situace mnohem horší. Každá maminka si od té doby, kdy se jí narodí děti, představuje, co z nich asi vyroste. Já jsem si děti […]
Vaše tělo mnohé napovídá. A nelže!
To nejlepší, co pro váš vztah můžete udělat, je neřešit, jaký je ten druhý, ale všímat si co nejvíc toho, jak se vedle něj cítíte vy sama! Jestli ve vás ten druhý vidí nějakou špatnou vlastnost, kterou vám vyčítá, je to velmi pravděpodobně právě ta, která ho štve na sobě samém! Možná se mu na sobě taky nelíbí, […]
Zvedněte si sebevědomí
Všechno, co prožíváte, začíná v hlavě. Způsob, jak vnímáte sama sebe, si utváříte už v dětství. Vyrovnaná žena se jen tak nehroutí, ta nejistá o sobě stále pochybuje. Je to i váš případ? Pomůžeme vám: Ženy s nízkým sebevědomím často uvěří manipulátorům, kteří jim říkají, že jsou neschopné a že za nic nestojí. Jsou velmi citlivé […]
Cestování
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově […]
Starobylé Turecko – Evropa
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Kouzelné řecké ostrovy
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Ochutnejte snové kouzlo Malediv
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Krása a zdraví
Kroky ke zdraví a dlouhověkosti
Obyčejná chůze je jednoduchý a efektivní způsob, jak pečovat o své zdraví. Bez ohledu na věk či fyzickou kondici dokáže zlepšit celkovou kvalitu života. Projděte se do práce, na kávu nebo si třeba dopřejte svižnou procházku v přírodě. Můžete zkrátka chůzi lehce zakomponovat do běžného dne. Jak chodit správně Aby chůze fungovala, nestačí se jen tak loudat. Je […]
Posilujte svou imunitu
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na zdraví prospěšné bylinky. Kouzelné bylinky umí zázraky a k udržení zdraví není lepších parťáků. Andělika lékařská Andělika pomáhá s trávením a proti nadýmání, při nechutenství a problémech se žaludkem. Ale také se jí dají vyhnat toxiny z těla, a to nejen běžné škodliviny, ale také jedy. Užívají […]
Mytí vlasů? Jděte s dobou!
Přáli byste si mít krásné lesklé vlasy, ale jako by jim pořád něco chybělo? Pečujete o ně, a pořád to není ono? Zkuste metodu CWC. Co se skrývá za písmeny CWC? Je zkratka anglických slov condicioner–wash–condicioner, tedy česky kondicionér– mytí–kondicionér. Spolu se správně vybranými vlasovými produkty touto metodou docílíte úžasných výsledků. Kondicionér, šampon, kondicionér Je to velmi […]
Pomóc, mám boreliózu!
Máte ráda procházky přírodou, toulky lesem nebo odpolední pikniky v parku? Pokud ano, je načase seznámit se s boreliózou, zákeřnou nemocí, která číhá i tam, kde byste to vůbec nečekala. Ptáci zpívají, květiny kvetou, a vy se rozhodnete, že je čas na procházku v přírodě. Vše vypadá idylicky až do okamžiku, kdy objevíte malého, nenápadného […]
Magický svět
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila […]
Letní nápoje, které umějí čarovat
Osvěží, a navíc v sobě ukrývají magickou sílu díky svým ingrediencím. Pojďte si s námi trochu začarovat u dobrého, vychlazeného drinku! Budete překvapeni, jak jednoduché to je. Myslíte si, že si čarodějky dávají v létě také dovolenou? Ani náhodou. Připravte si pár kostek ledu, sáhněte po správné sklenici a připravte si nápoj, který vás ochrání před zlými duchy nebo přinese do […]
Kávová sedlina skrývala tajemství
Nemohla to být náhoda. Zlé zjevení na dně šálku kávy se objevilo už dvakrát a dvakrát jsem poté oplakávala smrt někoho blízkého! Nedokážu vyjádřit ten zvláštní pocit, když se mi to stalo poprvé. Bylo mi asi třináct let. U obce, kde bydlím, se stalo vlakové neštěstí. Tehdy při něm zahynulo hodně lidí. Celý vagon motoráčku byl zdemolován. […]
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
panidomu.cz
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
2
0
Would love your thoughts, please comment.x