Jestli i vás trápí nevzhledné vystouplé žíly na dolních končetinách, plné výdutí a uzlíků, pak byste neměli váhat.
Zimní měsíce jsou k jejich operaci nejlepší. Vyberte si některou z moderních metod, které jsou bezbolestné a nevyžadují dlouhou dobu rekonvalescence.
Připravte se
Prvním bodem je návštěva lékaře. Váš obvodní doktor vás pošle ke specializovanému lékaři, který se zabývá cévním systémem. Ten vás prohlédne a určí, jak závažné vaše obtíže jsou a jaké řešení by bylo optimální.
K tomu, aby lékař zjistil o stavu vašich žil co nejvíce, se využívá vyšetření pomocí ultrazvuku. U nejlehčích případů stačí masti, léky a změny v životosprávě. V těžších případech se ovšem operaci nevyhnete.
Klasická operace
Důležité je uvědomit si, že křečové žíly nejsou jen estetický problém. V minulosti nejčastější metodou léčby varixů, bylo chirurgické odstranění postižené cévy. Provádí se, podle velikosti zákroku, s místním umrtvením anebo v celkové anestezii.
Doba hospitalizace je jeden až pět dní, doba pracovní neschopnosti tři až čtyři týdny. Zákrok plně hradí zdravotní pojišťovny.
Laser i lepidlo
Moderní metody umožňují provedení zákroku bez hospitalizace,navíc se výrazně zkracuje i doba pracovní neschopnosti.
Sklerotizace se provádí tak, že se do žíly zavede speciální roztok, který zdrsní její stěnu. Krevní částečky, které se na drsné místo nalepují, po čase žílu ucpou a ta odumře. Při laserové operaci žil se do žíly zavede endoskopické vlákno s laserovým zářičem.
Laserový paprsek na potřebném místě cévu zataví. Na stejném principu (uzavření žíly) je postavena i radiofrekvenční operace. Nejmodernější metodou je pak zalepování postižených žil speciálním lepidlem.
Jde o maximálně šetrnou metodu, která však není hrazena zdravotními pojišťovnami. Za odstranění na jedné noze zaplatíte podle náročnosti většinou od patnácti tisíc výše.