Rumunsko bylo v historii považováno za bránu Evropy a to se odrazilo i na jeho kuchyni. Snoubí se v ní totiž středoevropské tradice s balkánským vlivem.
Při vaření je také kladen důraz na čerstvost surovin, které většinou pocházejí z místního zemědělství. Ač je rumunská kuchyně v mnohém podobná té naší, přece jen je jiná, a proto rozhodně stojí za vyzkoušení!
Suroviny:
Na závitky:
hlávka zelí
100 g rýže
500 g mletého masa
1 cibule
1 vejce
2 stroužky česneku
2 lžičky sladké papriky
1 lžíce olivového oleje
sůl
pepř
ocet
Na omáčku:
1 plechovka loupaných rajčat
100 g rajčatového protlaku
2 bobkové listy
1 lžička tymiánu
1 lžička cukru
sůl
Krok za krokem:
1. Hlávku zelí omyjte a odstraňte z ní košťál. Oddělte 12 listů a vložte je do osolené vroucí vody s trochou octa. Asi 10 minut je vařte a poté je přeceďte, zchlaďte studenou vodou a rozřízněte na poloviny, aby se vám lépe tvořily závitky.
2. Nadrobno nakrájenou cibuli a česnek osmažte na lžíci oleje dozlatova. Ve velké míse smíchejte mleté maso s uvařenou rýží, vejcem, sladkou paprikou, solí a pepřem.
Na závěr přimíchejte usmaženou cibuli s česnekem a rukama dobře propracujte, aby se všechny ingredience dobře spojily.
3. Do každého listu vložte lžíci masové směsi, okraje listu přehněte přes náplň a pevně zarolujte. Závitky naskládejte těsně vedle sebe do hluboké pánve nebo nízkého hrnce.
Mezery mezi nimi by měly být opravdu co nejmenší. Dno hrnce můžete vystlat zelnými listy, díky tomu se závitky při vaření nebudou přichytávat.
4. Teď si připravte omáčku. V kastrolu zahřejte sekaná rajčata s rajčatovým protlakem. Přidejte bobkové listy, sušený tymián, lžičku cukru a sůl. Pokud máte ráda pikantní jídla, můžete přidat i trochu drceného chilli. Omáčku asi 10 minut zahřívejte.
5. Hotovou omáčkou zalijte zelné závitky tak, aby byly téměř ponořené. Můžete přidat i trochu vody. Hrnec zakryjte poklicí a závitky vařte asi 1,5 hodiny na středním plameni. Občas přilijte trochu vody.
6. Závitky podávejte ještě teplé, doplněné o plátek bílého chleba. Pokud máte dostatek času, připravte si vše den předem, do druhého dne se krásně propojí všechny chutě, a pokrm tak bude ještě chutnější!
Jemné koblížky s přelivem
Tento božský dezert bezpochyby patří mezi nejoblíbenější rumunské recepty. Nadýchané sýrové těsto se skvěle doplňuje se svěží zakysanou smetanou a sladkou marmeládou z lesních borůvek. Tyto koblížky jsou prostě božské! Přesvědčte se o tom sama…
Suroviny:
500 g tučného tvarohu
2 vejce
200 g hladké mouky
50 g cukru
1 balení vanilkového cukru
1 lžička kypřicího prášku
kůra z 1 citronu
špetka soli
olej na smažení
K podávání:
200 g zakysané smetany
100 g borůvkové marmelády
moučkový cukr na posypání
Jak na to?
V míse smíchejte tvaroh s vejcem, prosátou moukou, oběma cukry, špetkou soli a jemně nastrouhanou citronovou kůrou. Vytvořte hladké, mírně lepivé těsto.
To rozdělte na menší části a na pomoučené pracovní ploše z něj rukama tvarujte kuličky o průměru zhruba 8–10 cm. Do středu každé z nich udělejte prstem otvor. Vytvořte si také menší kuličky, které budou sloužit na ozdobu.
V hluboké pánvi rozehřejte dostatečné množstí slunečnicového oleje, a jakmile bude dost horký, vložte do něj koblížky i kuličky.
Smažte je z obou stran dozlatova, trvá to asi 2 minuty. Poté je vyjměte z pánve a odložte na papírovou utěrku, aby se zbavily přebytečné mastnoty.
Rozdělte je do talířů a každý kousek přelijte zakysanou smetanou a borůvkovou marmeládou. Na závěr ozdobte kuličkou z těsta a vše lehce poprašte moučkovým cukrem.
Tip!
Pokud chcete ochutnat odlehčenou verzi, uvařte koblížky v lehce osolené vodě.
Wow, tohle zní fakt super, rumunská kuchyně je pro mě úplně nová! Hned jak budu mít trochu času, tak to zkusím udělat.
Zelné závitky s masem vypadají jako skvělá kombinace chutí! Určitě vyzkouším, mám ráda, když je v jídlech cítit trošku Balkánu.