Mezi nejrozšířenější kožní onemocnění patří ekzém. Jedná se o povrchový neinfekční zánět kůže, který často doprovází svědění, a škrábání vše ještě zhoršuje. Jak ho účinně zmírnit?
Ekzém je kožní onemocnění, které může postihnout jak děti, tak dospělé a trápí nejen na těle, ale i na duši. Bolestivé fyzické projevy a dlouhá léčba jsou velmi náročné i po psychické stránce.
Snažte se neškrábat
Zpočátku se může projevovat podrážděním kůže, hrubou kůží, načervenalými nebo červenými ložisky, mohou se začít tvořit puchýřky, mokvající místa, praskliny nebo strupy. Ekzémy jsou ve většině případů doprovázeny nepříjemným svěděním.
Škrábání a drbání je však zhoršuje a často bývá příčinou druhotných infekcí, které se mohou k onemocnění přidat, jedná se například o bakteriální či kvasinkové infekce.
Co ho může zhoršit?
Další faktory, které ekzém ještě více zhoršují, jsou hormonální změny, cukrovka, alergeny, stres nebo teplotní změny při přechodu z vyhřáté místnosti do mrazu a naopak. Je proto nutné dodržovat základní opatření.
Chcete-li minimalizovat rizika a příznaky ekzému a prolomit začarovaný kruh svědění a škrábání, udržujte pokožku v první řadě hydratovanou, zejména po sprchování a v suchém počasí.
Nekoupejte se ve vodě teplejší než 36 °C a déle než 10 minut a vždy používejte jemná mýdla. Namísto syntetických tkanin používejte bavlnu nebo len, často větrejte a pozor na parfémovanou kosmetiku.
Tajný tip našich babiček
Už po desetiletí naše babičky dobře vědí, že na ekzém pomáhá sléz lesní. Připravte si proto slézový obklad. Šest lžic květů a listů nasekejte a nadrťte. Směs položte na místo postižené ekzémem a překryjte plátýnkem. Nechte 30 minut působit a opakujte každý den po dobu jednoho týdne.
Dbejte na prevenci
Dotýkejte se obličeje co možná nejméně. Krémy z kelímku nabírejte raději čistou lžičkou nebo speciální špachtlí, ale rozhodně ne prsty. Ručníkem si obličej osušte poklepáváním a nikdy ho nemyjte horkou vodou.