Patříte mezi nadšené houbaře, kteří houby nejen rádi sbírají, ale také konzumují? Pak jistě oceníte i to, že houby mají léčivé účinky na naše zdraví.
Lesní houby, a nejen ty, v sobě ukrývají mnoho cenných látek. Za zmínku stojí zejména vitaminy A, D a skupiny B a celou řadu minerálů, jako je hořčík, fosfor, zinek, selen, vápník či železo.
Jak je skladovat?
Ještě jste letos nebyli na houbách? Tak hurá na ně! Sbírejte je ale pouze na čistých místech, která dobře znáte.
Houby totiž absorbují ze země těžké kovy, které by mohly vašemu organismu uškodit. Nesbírejte houby do plastových tašek, v nich by mohlo snadno dojít k jejich zapaření. Lepší je mít košík nebo síťovku.
Po sběru houby co nejdříve zpracujte. Čerstvé houby obsahují vysoké množství vody, proto je důležité i jejich skladování. Do druhého dne vydrží v lednici, pokud budou v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0–6 °C.
Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte. Ty, co nestihnete spotřebovat, usušte nebo lehce povařte a zamrazte.
S čím nám pomáhají
Houby obsahují mimo jiné i riboflavin a niacin. Tyto dvě látky mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Obsahují i látky, které prospívají srdci, například draslík, který pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.
Konzumace hub také pomáhá bojovat proti infekcím a zánětlivým procesům v těle. Obsahují i antioxidanty, které pomáhají vyplavovat škodlivé látky z těla.
Hodí se i do redukčního jídelníčku, protože mají jen minimum kalorií. Proto je můžete jíst bez obav z toho, že přiberete.
Jak si je připravíte?
Ať už plánujete uvařit si smaženici, maso na houbách či bramboračku, nemůžete šlápnout vedle. Nasbírejte si třeba hřiby – ty mají dezinfekční a protirakovinné účinky. Bedla jedlá vám pomůže podpořit imunitu, žampion má antibiotické účinky.
Václavky podporují činnost srdce a lišky mají příznivý vliv na astma. A pak tu máme ještě houby, známé jako medicinální, tedy léčivé.
Asi nejznámější je hlíva ústřičná, která má protirakovinné účinky a zpomaluje stárnutí. Je skvělá na guláš nebo jako „falešná“ dršťková.