Stejně jako pleť potřebuje péči podle svého typu, podobně jsou na tom i vlasy. Pokud nevíte, jaký je váš typ, udělejte si test a začněte používat přípravky, které jsou pro vás jako dělané.
Vlasy se řadí do tří kategorií – jemné, normální a silné. Jaké máte, poznáte podle dvou jednoduchých testů. Vezměte si na pomoc kulmu nebo natáčky, udělejte si vlnky a počkejte, co se s nimi bude dít.
Pokud hned zplihnou, máte jemné vlasy, pokud pořád drží tvar, máte vlasy normální až silné. Vyzkoušet můžete také porovnání vlasu s nití.
Je-li vlas tenčí než nit, jste majitelkou jemných vlasů, pokud jsou stejné, máte vlasy normální, a pokud je širší, jste opravdu šťastnou ženou, protože máte vlasy silné.
Už žádná zplihlá sláma
Jemné vlasy nejsou zrovna výhra, protože nejenže nedrží tvar, o objemu ani nemluvě, ale také jsou náchylnější k poškození, a to nejen při česání či tření o polštář, ale i vůči tepelné úpravě. Dalším problémem také je, že se rychle mastí.
Pojďme se společně podívat na to, jak vytvořit ze zplihlé slámy oslňující účes, plný objemu. Vždy se na produktech řiďte nápisy „jemné vlasy“, protože jiné přípravky by je zbytečně zatěžovaly. Obsahovat by měly celulózu a proteiny nebo polymery.
Díky nim budou vlasy pevné. Určitě nezapomínejte také na masky a kondicionéry. Nemusíte se vůbec bát, že po nich budou vlasy ještě jemnější. Právě naopak, jen je musíte aplikovat jen do délek.
Co se týče objemu, občas sáhněte i po objemových produktech. Skvělá jsou například lehká tužidla, vlasové pudry nebo objemové spreje. Ale nikdy to s nimi nepřehánějte.
Zlatá střední cesta
Normální vlasy naštěstí nepotřebují žádnou speciální péči. Bohatě si proto vystačíte se základní péčí, doplněnou čas od času o masku, ideálně jednou týdně. Vlasy zbytečně nezatěžujte stylingovými produkty, které by je mohly narušit a vysušit.
Silné vlasy vyžadují hlavně hydrataci, výživu a zjemnění. Nejlepší je kombinace hydratačního šamponu, vyživujícího kondicionéru a masky.
Existují i produkty, které jsou speciálně vytvořené pro silné vlasy. Do péče můžete zařadit i vlasové oleje, které jim dodají hebkost. Co se týče stylingu, máte volné ruce.
Jak vlasy absorbují vlhkost?
Další věc, na kterou byste se měla zaměřit, je poréznost vlasů. To znamená, jak moc jsou schopné absorbovat vlhkost. I tady si můžete zkusit udělat test. Stačí hodit jeden vlas do sklenice vody.
Pokud rychle klesne ke dnu, potřebujete víc vlasových přípravků a měla byste se vyhnout jejich tepelné úpravě. Pokud klesá vlas ke dnu pomaleji, je to ideální.
V případě, že se vznáší na hladině, je problém, že se dovnitř nesnadno dostávají vyživující vlasové přípravky. Vysoce porézní vlasy jsou většinou křehké a bez lesku, jdou špatně rozčesat a také jsou velice náchylné k poškození.
Vlasové přípravky by tedy neměly obsahovat sulfáty. Pokud jsou vlasy málo porézní a stylingové přípravky ulpívají na jejich povrchu, budete určitě potřebovat čisticí šampony a kondicionéry a také vlasový peeling.
Opravdu zajímavé informace. Nikdy by mě nenapadlo testovat vlasy s kulmou. Určitě to kvůli svým jemným vlasům zkusím!
Hmm, nevedela sem jak zjistit typ vlasu, ten test s nití je super napad! Moc díky!
Super článek! Každá rada, jak pečovat o vlasy podle typu, se hodí. Určitě vyzkouším test s nití, díky za tip!