Nabrali jste přes zimu nějaké to kilo navíc a přemýšlíte, co by vám pomohlo zhubnout? Zapomeňte na diety a zkuste přerušovaný půst.
Na výraz přerušovaný půst už jste možná někdy narazili. Zní nejspíš trochu zvláštně, ale je to poměrně efektivní metoda. Není to totiž jen další dieta, ale životní styl.
Co je přerušovaný půst?
Tahle metoda je vhodná pro ty, kteří hledají nejen efektivní způsob hubnutí, ale chtějí zlepšit své zdraví a vitalitu. V zásadě jde o střídání časových úseků pro jídlo a pro půst.
Základem je čas, kdy jíte a kdy ne. Na obsahu talíře zase tolik nezáleží. To ale neznamená, že můžete jíst cokoli. Klíčem je vyvážený příjem živin, který vám dodá energii v průběhu celého dne a pomůže vám zvládnout čas, kdy se jídla nedotknete.
Vyberte si rozvrh
Výhodou přerušovaného půstu je, že si sami můžete zvolit některý z jeho typů podle toho, co nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu a zdravotnímu stavu. Pokud jste např. ranní ptáče, můžete si naplánovat dobu na jídlo mezi 9. a 19. hodinou.
Pokud víte, že večer nevydržíte bez jídla, klidně si ho posuňte na dobu mezi 12. a 22. hodinou. A pokud jste ještě nikdy půst nezkoušeli, začněte s kratšími obdobími a postupně je prodlužujte.
Můžete si také zvolit dva režimy, jeden dodržujte ve všední dny a o víkendech si dopřejte ten volnější. Klidně si nejdříve otestujte, co vám bude nejvíce vyhovovat.
Jak při půstu jíst
Mezi nejoblíbenější patří přerušovaný půst 16/8 a 14/10. U prvního máte dobu na jídlo v osmihodinové době, pak následuje šestnáct hodin půstu.
Například můžete jíst mezi 12. a 20. hodinou a zbylý čas se postíte. U druhého můžete jíst deset hodin a čtrnáct hodin se postít. Neznamená to ale, že byste se v době, kterou máte vyhrazenou na jídlo, nepřetržitě cpali.
Rozdělte si ji do tří úseků na snídani, oběd a večeři, svačiny vynechte. Např. při přerušovaném půstu typu 16/8 si dejte snídani třeba v 9, oběd ve 13 a večeři v 17 hodin. Ve zbývajícím čase už jen pijte, samozřejmě kromě doby spánku.
Co si dát na talíř?
Jednou z výhod přerušovaného půstu je, že zde není přesně daný jídelníček ani povolené potraviny.
Dbejte jen na rozmanitost a kvalitu a do jídelníčku zařaďte dostatek bílkovin (ryby, maso, vejce, luštěniny), vlákniny, (zelenina, ovoce), zdravých tuků, např. v podobě oříšků či avokáda.
V době, kdy nejíte, je samozřejmě důležité dodržovat pitný režim; můžete pít vodu, bylinkové čaje nebo i kávu. Přerušovaný půst vám může pomoci snížit hmotnost a tělesný tuk.
Jaké jsou výhody?
Omezení doby, kdy jíte, s sebou většinou nese snížení celkového příjmu kalorií, tělo zároveň získá dostatek času na trávení, což následně vede k hubnutí. Pomůže také detoxikovat organismus, zlepšit metabolismus a snížit hladinu cholesterolu.
Pozitivní účinky má také na zdraví mozku a snižuje riziko vzniku některých chronických onemocnění, např. diabetu typu 2. První výsledky byste měli pozorovat už za tři týdny.
Dobré rady
• Před zahájením jakéhokoli půstu je dobré se poradit s odborníkem.
• Pokud se cítíte slabí nebo nemocní, půst přerušte.
Tak tohle vyzkouším! Po zimě jsem opravdu nabrala a ráda bych zhubla. Diety mi většinou neseděly, tahtle metoda přerušovaneho půstu zní jako něco pro mě. Díky za tip!