Pokud trpíte na otoky, celulitidu, nadýmání nebo nadměrné pocení, zřejmě jste zavodněni.
Pokud budete jíst více zeleniny, můžete zároveň i vylučovat více nežádoucí vody. Odborníci upozorňují, že přemíra pití má svá rizika, zejména jsme-li milovníci ostrých a slaných jídel.
Při dodržování takzvaného pitného režimu je zapotřebí počítat i s tekutinou v jídle samotném. I chléb obsahuje vodu. Polévky, omáčky a další jídla rovněž obsahují tekutiny. Naopak některé druhy zeleniny přebytečnou vodu z organizmu pomáhají vylučovat.
Kořenová zelenina
Močopudné neboli odvodňovací účinky, má kořenová zelenina, zejména celer, petržel či pastinák. Sušený kořen petržele je obsažen v močopudných čajových směsích nebo také v kapslích určených k odvodnění.
Zkuste třeba salát ze syrového celeru. Má obdobné účinky jako okurky, které spolehlivě odvodňují. Jejich nízká energetická hodnota je však předurčuje především pro nízkotučné diety.
Pro nemocné, anebo jedince trpící otoky, by měly být tyto potraviny součástí jídelníčku. Odvodňovací účinky mají i docela obyčejná jablka.Jejich dužina do sebe nasaje přebytečnou vodu.
Spolu s dalším příznivým účinkem, zvýšením střevní peristaltiky, napomáhají přirozeně k odvodňování organismu.
Kopřiva i bříza
Močopudné účinky má rovněž mnoho bylin, například kopřiva, bříza či jalovec. Doplňky stravy pro odvodnění napomáhají také normálnímu stavu močových cest. A k tomu vede jak vhodný jídelníček, tak byliny.
Zamýšlet se nad množstvím tekutin v průběhu dne je nezbytné, zvláště máme-li potíže s ledvinami a trpíme-li otoky.
.