Samozřejmě existuje nepřeberné množství léků, obsahujících směs nejrůznějších chemikálií, které vás střevních potíží, tedy průjmu,
zbaví. Proč ale nevyzkoušet přírodní cestu a léty prověřené rady? Fungují totiž ještě lépe než kdejaká chemie.
Jednodenní půst
Nejlepším lékem na průjem je skutečně půst. Střeva se vyčistí a začnou lépe fungovat. Proto první den pijte jenom vodu nebo neslazený čaj, nejlépe bylinkový anebo černý.
Další den můžete zkusit konzumovat suché pečivo (nejlépe jeden až dva dny staré) a třetí den přidejte kuřecí nebo zeleninový vývar. Hovězí vynechejte, ten bývá příliš mastný.
Listy ostružiníku
Jsou plné tříslovin, a tak je už naše babičky i prababičky používaly zejména pro jejich stahovací účinek. Odvar z listů ostružiníku tak pomáhá při průjmu a léčí podrážděné trávení.
Jednu čajovou lžičku sušených listů přelijte 200 ml vroucí vody a nechte deset až patnáct minut louhovat. Následně přeceďte a po malých doušcích vypijte. Odvar si uvařte ráno i večer.
Heřmánkový odvar
Zklidňuje žaludek i střeva. Díky tomu, že má silné protizánětlivé účinky, dokáže vyléčit všechny problémy, které se týkají našich střev i zažívání.
Má dokonce i dezinfekční účinky, a tak napomáhá správnému fungování střevní sliznice. Lžíci sušených heřmánkových květů zalijte 200 ml vroucí vody a nechte patnáct minut louhovat. Vypijte alespoň dva šálky denně.
Bílá rýže
Místo suchého pečiva můžete vyzkoušet i rýži. Jak je známo, tato surovina „staví“, to znamená, že nezatěžuje trávení. Je ale skutečně důležité uvařit ji doměkka, ale úplně nerozvařit.
Nepřidávejte k ní žádné koření, můžete jen špetku soli nebo nějakou čerstvou bylinku. Miska rýže denně vám prokáže větší službu než cokoliv jiného. Snažte se však konzumovat rýži kvalitnější.