Jednou z nejčastějších letních nepříjemností jsou oteklé nohy. Kvůli otokům se vám mohou zařezávat pásky od bot, navíc otoky často provází i napětí pokožky nebo bolest.
Horko vše zhoršuje
V teplém počasí se zvyšuje množství krve, které tepnami odtéká ze srdce do těla, naopak zpětný tok žilami k srdci je stížený. To má za následek zadržování krve v dolních končetinách, někdy i rukou a následné otoky.
Rychlou úlevu vám přinese, když si sednete a dáte nohy do zvýšené polohy. Průtok krve se tím výrazně usnadní.
Několikrát denně můžete také provádět jednoduché cviky. Pochodování na místě, kroužení chodidlem či zatínání a povolování prstů na nohou dokážou ulevit víc, než byste čekali.
Více vody
Na první pohled by se mohlo zdát logické, že větší množství vody otoky zhoršuje. Ve skutečnosti ale k zadržování vody v těle dochází většinou, když tělu nedodáváme dostatek tekutin. V horkém počasí proto pamatujte, že byste měli vypít 1,5 až 2,5 litru vody.
Vyhněte se kávě, limonádám a alkoholu (včetně míchaných nápojů), které tělo o tekutiny spíše připravují, než aby je dodávaly.
S varixy k lékaři
Otoky nohou mohou být také předzvěstí nebo dokonce příznakem křečových žil.
Pokud vám nohy otékají pravidelně, bez ohledu na to, jaké je počasí, nebo se obtíže postupně zhoršují, měli byste si raději zajít k lékaři. Dnes již existuje celá řada metod, kterými lze varixy vyřešit již v raném stadiu a s výbornými výsledky.
Nezapomínejte, že neléčené křečové žíly nejsou jen estetickým problémem, v pozdějších stadiích mohou být, kvůli možnému vzniku krevních sraženin i život ohrožující.
.