V tomto období mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak by své tělo zbavili škodlivých látek, nahromaděných těžkou a nesprávnou stravou, kterou konzumovali v zimě. Pro celkové pročistění organiusmu není lepší bylinka, než dobře známý ostropestřec mariánský.
Zdomácněl i v Čechách Jedná se o prastarou léčivou rostlinu, dříve také díky svým trnům nazývanou „Kristova koruna“. A i když původně pocházel ze Středomoří, brzy zdomácněl i u nás.
Ostropestřec se využíval již v antických dobách jako tradiční lék podávaný po hadím uštknutí.
Už v sedmnáctém století lidé znali jeho pozitivní vliv na játra, krevní tlak, potíže spojené s dutinou břišní, a také byl podáván jako lék na melancholii a deprese.
Nejlepší lék na játra Svou mohutností má ostropestřec mezi léčivými bylinkami doslova dominantní postavení.
Nejčastěji ho najdete v zahrádkách, protože se ve volné přírodě téměř nevyskytuje. Pro svůj impozantní vzhled bývá ostropestřec často pěstován také jako okrasná rostlina.
Pokud chcete vyzkoušet jeho léčivé účinky, musíte si ho tedy vypěstovat, anebo koupit v lékárně. Pro léčebné účely se používají hlavně dobře vyzrálá a usušená semena ostropestřce, která mají nejvíc účinných látek.
Čistí organismus Semena ostropestřce jsou považována za vůbec nejlepší rostlinný lék na játra. Spolu s játry léčí i žlučník a některé jiné choroby trávicího ústrojí.
Že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčivou hodnotou, to dokazují další možnosti jeho uplatnění.
Tato bylinka dokonce napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, příznivě ovlivňuje mnohá onemocnění kardiovaskulárního systému a pomáhá při migrénách a závratích.
Ostropestřec čistí a posiluje organismus, tak jeho pravidelné užívání přispívá k účinné léčbě různých druhů nepříjemným alergií, jako například kožní kopřivka a senná rýma, osvědčuje se při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování kinetóza.