Vlašské ořechy mají mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Ale užitečné jsou i listy ořešáku, které slouží k přípravě léčebných čajů.
Vlašské ořechy dokážou snižovat v těle hladinu „zlého“ cholesterolu. Ke snížení až o 20 % stačí údajně jen pět až osm jader denně.
Obsahují také hodně zinku, což je významný antioxidant, který nás chrání před stárnutím i rakovinou, a ze všech ořechů mají nejméně cukrů.
Díky tomu se hodí pro diabetiky. Pravidelná konzumace vlašských ořechů působí i proti depresím, podporuje činnost mozku a omezuje únavu.
V lidovém léčitelství
Čaj z listů ořešáku pomáhá při kožních problémech a má i příznivé účinky na trávení, je také prevencí proti zácpě, užívá se při žloutence nebo cukrovce a vzhledem k tomu, že má antiseptické účinky, používá se k výplachům ústní dutiny.
Spařené listy se používají na obklady při hnisavých vyrážkách, akné a otocích. Výluhy z listů dokonce léčí omrzliny a jsou dobrým prostředkem proti vším. Olej na vlasy z vlašáků porost hlavy posiluje a dodává mu lesk.
Čaj proti kašli
Z vlašských ořechů si můžeme připravit také čaj proti kašli, což je pro mnohé v těchto dnech docela aktuální.
Asi 12 ořechů roztlučeme a skořápky z nich namočíme do půl litru vody, necháme 12 hodin louhovat, poté vodu i se skořápkami povaříme a nakonec scedíme.
Tento čaj pijeme vlažný několikrát denně, jako sladidlo se doporučuje med. Takový čaj rozpouští hleny, a to tak efektivně, že se žádoucí účinek dostaví už po dvou dnech.