Můžou za ni geny, hormonální nerovnováha, nepříliš dobrý životní styl i nesprávná péče. Špatnou zprávou je, že vás problémy s pletí můžou zastihnout kdykoli.
Tou dobrou ale je, že se s nimi dá celkem dobře bojovat, pokud budete dodržovat několik důležitých kroků. Že není vaše pokožka každý den v té nejlepší kondici, to je naprosto normální.
Většinou za tím stojí hormony, nedostatek spánku, prohýřená noc nebo příliš slaného či sladkého jídla. Tedy nic, co by se nedalo během chvilky napravit. Když ale problémy přetrvávají, je třeba je řešit.
Zaměřte se na vnitřní očistu
Když se vaše pleť najednou zhorší a problémy přetrvávají delší dobu, začněte nejprve vnitřní očistou. Zapomeňte na cigarety, obloukem se vyhýbejte alkoholu, tučná a kořeněná jídla nahraďte lehčími pokrmy a dbejte na dostatečný pitný režim.
Co se týče vitaminů, sáhněte po komplexu B vitaminů, z minerálů volte hlavně selen a zinek. A čas od času si udělejte také očistnou kúru pomocí pročišťovacích bylinkových čajů, zejména z kopřivy nebo šalvěje.
Vyvarujte se nesprávné péče
Možná to znáte: v reklamě na přípravek slibují zázraky a vy hned další den letíte do drogerie, protože ho prostě musíte mít. Ovšem místo kýženého efektu se dostaví boláky, pleť je vysušená a o černých tečkách ani nemluvě.
Vždy se zajímejte o složení a také volte produkty, které jsou určené vašemu typu pleti. Chybou je také nedostatečná hygiena kosmetických pomůcek.
Štětce a houbičky na make-up byste měla čistit po každém použití nebo alespoň jednou týdně v mýdlové vodě nebo za pomocí čisticích sprejů.
Jděte do hloubky
A už jsme zase u toho. Čištění. Pokud máte problematickou pokožku, vsaďte na hloubkově čisticí pěny nebo gely. Jemný peeling dvakrát týdně by měl být automatický a jednou týdně nezapomínejte ani na aplikaci kvalitní masky.
Co se týče složení, obloukem se vyhněte produktům, které obsahují Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate (SLS, SLES), silikony a parafíny.
Ty totiž pokožku značně vysušují a výsledkem nakonec bývá ještě mastnější pleť se sklonem k tvorbě akné a černých teček a jako „bonus“ si vykoledujete suchá místa a nepříjemné šupinky.
Hydratujte opravdu ve velkém
Zřejmě si říkáte, proč pleť hydratovat, když je mastná. Jenže právě za nadbytečnou tvorbou mazu stojí nedostatečná hydratace. Zapomeňte také na mýtus, že v chladných měsících by se pleť hydratovat neměla, právě naopak.
Jen si opět dejte pozor na výběr produktů. I lehčí krémy totiž zajistí dostatečnou hydrataci, a navíc nebudou pleť zbytečně zatěžovat.
Mějte vždy po ruce šikovného pomocníka
Během čisticího procesu se ještě sem tam nějaký pupínek objeví. V tom případě vsaďte i na lokální péči. Zinková mast je opravdu dobrý pomocník. Stačí ji jen nanést na bolák, který vysuší, a je po problému.
S akné si rovněž poradí speciální fluid, který můžete aplikovat nejen přes den, ale i na noc. A jednou za čas si také dopřejte hloubkové čištění u profesionální kosmetičky.
Když se chystáte ven, velkou službu vám prokáže korektor určený pro aknózní pleť, například s tea tree olejem, který pupínek zamaskuje a zároveň vyléčí zánět.
Díky za rady, určitě se zaměřím na vnitřní očistu a zkontroluju složení svých produktů. Předtím jsem to podcenila a výsledek tomu odpovídá.
Skvělý článek! Už dlouho hledám něco účinnýho na akné. Zinková mast zní jako dobrej tip, určitě vyzkouším.
Jo, s tou hydratací naprosto souhlasím. Vždycky jsem si myslela, že mastná pleť nepotřebuje hydrataci, a ono je to přesně naopak!
Jasný, vnitřní očista je základ. Já osobně zkoušim detoxikační čaje a pleť se mi fakt zlepšila. Hormonální nerovnováha je děs…
Článek je super, začnu hned zkoušet všechny rady. Mám teď hroznou pleť a potřebuju s tím něco udělat. Děkuju za tipy!