Pneumatika, pivní mozol, okrasný prstenec… i tyto názvy se používají pro tuk v oblasti břicha. Nevadí jen esteticky, ohrožuje i naše zdraví.
Trápí muže i ženy, zejména ty po padesátce, kdy dochází k ubývání hormonů a tuk se začne usazovat i na místech, kde dříve nebyl. Zdaleka však nejde jen o to, že je vidět a znemožňuje nám nosit upnutá trička, nebezpečný je i ten, který se skrývá uvnitř.
Co je to viscerální tuk?
Viscerální tuk neboli vnitřní tuková tkáň obklopuje vnitřní orgány, např. játra, střeva, ale třeba i srdce. Pokud máme břišního tuku příliš, je to jako špička ledovce: znamená to, že tuk se skrývá i uvnitř.
Viscerální tuk má řadu záludností, jednou z nich je i uvolňování chemických látek do krve, které probíhá pomalu a plíživě. Pak hrozí například cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu či kardiovaskulární choroby.
Změřte se
Viscerální tuk se nedá nahmatat, proto o něm často vůbec nevíme. Dá se zjistit víceméně pouze magnetickou rezonancí nebo částečně vyšetřením na sonografu.
Jedinou možností, jak můžete sami zjistit, jestli nejste tímto tukem ohroženi, je změřit si obvod pasu. Pokud u mužů přesáhne 100 cm a u žen 90 cm, znamená to, že viscerální tuk se u nich vyskytuje a jedná se o rizikový stav.
Můžeme se ho zbavit?
Bohužel si nejde tak úplně vybrat, kterou část těla zhubneme. Když však zařadíte do svého životního stylu pár nových návyků, určité výsledky se dostaví, a to i v oblasti břicha.
Není to tak složité, jedná se o klasická doporučení pro zdravou a pestrou stravu a pravidelný pohyb.
Zdravé dobroty
Především zapomeňte na všechny průmyslově vyráběné potraviny. Ty bývají plné soli, přidaných cukrů, konzervantů a dalších látek, které vaše tělo vůbec nepotřebuje a hlavně ho zbytečně zatěžují.
Obzvlášť velký pozor si dejte na sladké nápoje, jako jsou limonády, cola nebo i džusy.
Místo toho dejte přednost doma připraveným pokrmům z čerstvých surovin. K snídani zkuste avokádo a na zeleninový salát nezapomeňte dát polévkovou lžíci olivového oleje. Jezte více bílkovin, jako jsou vajíčka, ryby, mořské plody, maso a mléčné výrobky.
Dopřejte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je zelenina, ovoce, celozrnné výrobky. Zasytí vás, prospějí střevům a rozpustná vláknina působí také na viscerální tuk. Dovedou redukovat hmotnost, ale pomáhají také vyhnout se jojo efektu.
Hlídejte si také velikost porcí, na talíř si naložte polovinu toho, na co jste byli zvyklí doposud. I když pak budete mít pocit, že je to málo, počkejte 20 minut, než do mozku dojde signál sytosti.
Nápoj proti břišnímu tuku
Mezitím si dejte třeba sklenku čisté vody. Podpořit svou snahu můžete i tímto nápojem.
Rozmixujte 2 cm nakrájeného čerstvého zázvoru se 125 g nakrájené bílé ředkve a 2 lžičkami skořice, přidejte 3 lžičky medu, šťávu z ½ citronu, trochu vody a promíchejte. Užívejte 2 lžíce před každým jídlem po dobu 20 dní.
Dobré rady
• Snažte se vyhýbat stresu – stresové hormony způsobují zvyšování tukových zásob na břiše.
• Pijte 2–3 l vody denně a dopřejte si dostatek spánku.