Bylinky jsou totiž skvělou volbou, jak pro svou rozmanitost, tak pro své léčivé účinky. Málokdo si uvědomuje, že pro zdravé stravování je důležitá nejen pestrost jídelníčku, ale i pitného režimu. Díky ní získá váš organismus celý komplex prospěšných látek
Raději všeho s mírou
To ale v žádném případě neznamená, že od této chvíle vyměníte čistou vodu pouze za čaje připravené z bylinek.
I zde totiž platí ono známé „všeho s mírou“. Je nutné vědět, že čaje z některých léčivých rostlin můžete popíjet denně, zatímco jiné bylinky jsou pro každodenní užívání naprosto nevhodné. Pokud si nebudete jisti, vždy se raději poraďte s lékárníkem.
Pozor na mátu a kopřivu! Z tohoto hlediska je zvláště nebezpečná máta peprná, jejíž mentol při delší aplikaci působí otupení vnímavosti nejen proti ní samé, ale proti slabým vjemům vůbec, takže léčivky pak nezabírají nebo jen omezeně.
Také byste si měli dát pozor na kopřivu. Ta obsahuje kyselinu šťavelovou, která při tří týdení léčebné kůře nijak nevadí, ale při dlouhodobém užívání mohou v ledvinách vznikat šťavelanové kaménky v ledvinách, případně i jiné nepříjemnosti.
Pokud budete chtít bylinky zařadit do svého pravidelného pitného režimu, zvolte takové, které mají jen mírné účinky.
Bylinková směs pro každodenní pití
K nim patří například šípek, nebo listy jahodníku, maliníku, ostružiníku a rybízu.
Z nich si pak můžete připravit základní směs pro denní pití. Pro její výrobu budete potřebovat 2 díly listů lesního ostružiníku a po 1 dílu listů lesního maliníku a lesního jahodníku.
Pro zvýraznění chuti můžete jednou přidat trošku tymiánu a majoránky, podruhé třeba máty, nebo fenyklu a anýzu.
Možnostem kombinací se meze nekladou. Další bylinkou vhodnou pro každodenní užívání je například lípa velkolistá.
.