Sezona viróz a nachlazení je v plném proudu a nosní kapky a spreje nám alespoň na chvíli uleví. Jenže, pozor, i v nich se skrývá riziko.
Co může být na nosních sprejích nebo kapkách tak nebezpečného? Pokud je používáte tak, jak se píše v příbalovém letáku nebo, jak vám poradil lékárník, pak nic. Jenže ne každý tyto rady dodržuje, a tím si zadělává na nepříjemný problém.
Začarovaný kruh
Nosní spreje a kapky jsou výborným řešením v akutních případech; během několika minut zmenší otok sliznic a uvolní ucpaný nos. Konečně můžeme zase volně dýchat!
Pokud je však používáte déle než 14 dnů v kuse, jejich účinnost se začne snižovat a k uvolnění nosu budete potřebovat čím dál větší dávku. A co je horší a není to vidět, začne se měnit struktura výstelky v nosních dutinách.
Může dojít až k naleptání sliznice a akutní zánět se může přeměnit v trvalý, chronický. Nos tak bude stále ucpaný, vy budete znovu a znovu sahat po kapkách, čímž vznikne začarovaný kruh.
Další problém, který mohou kapky způsobit, nastane, když je používáte před spaním – časem vás připraví o klidné usínání, aniž byste si uvědomili, že jsou jeho příčinou právě ony.
Jak z toho ven?
Pokud vás trápí permanentně ucpaný nos a dlouhodobě užíváte kapky či spreje, je nejvyšší čas přejít na šetrnější způsoby uvolnění nosní sliznice. Nemají sice tak rychlý efekt, ale tím se nedejte odradit, děláte to přece pro své zdraví.
Zkuste třeba olejové kapky s bylinnými extrakty, solné roztoky v kapkách, inhalaci solných roztoků, případně mořskou vodu ve spreji, tu můžete užívat v podstatě bez omezení. Skvěle funguje také pravidelná nosní hygiena, tedy koupel takzvanou nosní konvičkou.
Pokud máte nos ucpaný tak, že koupel nelze provést, pak nejdřív vstříkněte nebo kápněte 1–2 léčivé kapky do ucpané nosní dírky, počkejte alespoň 5 minut a až poté nos solným roztokem opatrně propláchněte.
Dobré rady
• Nosní spreje by se při potížích měly používat pokaždé maximálně jeden týden.
• Při používání nosní konvičky dávejte pozor na teplotu vody.