V minulosti se této nemoci říkalo obrna třaslavá. Dnes už víme, že o obrnu ve skutečnosti nejde, přesto tuto nemoc neumíme vyléčit. Lékaři pouze dokážou mírnit příznaky, včetně toho nejviditelnějšího, třesu rukou.
Odumírání buněk Při Parkinsonově nemoci odumírají buňky v části mozku, kde se vytváří látka dopamin. Ta umožňuje přenos informací mezi jednotlivými nervovými buňkami. Když je dopaminu v těle nedostatek, člověk nedokáže správně ovládat své končetiny. Objevuje se třes rukou, problémy s koordinací a svalovým napětím.
Muži v nevýhodě
Parkinson postihuje nejčastěji osoby ve věku padesát až šedesát let, o něco častější je u mužů. Projevy choroby jsou zpočátku nenápadné, zhoršují se pomalu a může trvat měsíce i roky než je nemoc odhalena.
Přitom včasná léčba může postup onemocnění výrazně zpomalit. Příčiny parkinsona nebyly zatím odhaleny. Nejčastěji se hovoří o genetických dispozicích v kombinaci s negativními vlivy prostředí. Mezi ty patří kontakt s toxickými látkami nebo virová onemocnění mozku.
Moderní léky
Dříve byly vyhlídky pacienta s Parkinsonovou chorobou chmurné. Ani dnes není nemoc vyléčitelná, ale lze ji zásadně zpomalit.
Léky obsahující látky, které se ve střevech pacienta mění na dopamin, mohou příznaky onemocnění na poměrně dlouhou dobu zcela odstranit.
Ve vážných případech, kdy již léky nepomáhají, může být řešením operace, při které pacientovi do mozku voperována elektroda, která mozek stimuluje. Součástí léčba je i fyzioterapie, masáže, pozitivní efekt má také cvičení jógy nebo taiči.
Prevence pro každého
Protože nelze předvídat, koho nemoc zasáhne, je rozhodně dobré věnovat pozornost prevenci. Kromě zdravého životního stylu doporučují lékaři užívat potravinové doplňky s vitaminem B6, koenzymem Q10, ale také gingko bilobu, které zlepšují prokrvení mozku. .