Ateroskleróza je onemocnění, které postihuje naše tepny a může vést k jejich postupnému zúžení až uzávěru.
Potíž je v tom, že právě kornatění tepen může trvat mnoho let, aniž bychom si všimli, že se něco děje. V prasklinkách ve stěně cévy či aterosklerotického plátu se usazuje sražená krev.
Může pak utvořit tak velkou sraženinu, že cévu ucpe vmetkem. Ten se pak může utrhnout a ucpat jinou cévu blíže k srdci či v mozku a způsobit tak buď infarkt, nebo cévní mozkovou příhodu.
Nebezpečné sraženiny
Všechno tedy začíná poškozením a soustavným dalším narušováním cévní stěny a na aterosklerotickém plátu. Dochází při tom také k aktivaci krevních destiček – to jsou krevní elementy zodpovědné za tvorbu krevních sraženin.
Léčba léky
Jako základ léčby se podávají tzv. protidestičkové léky (antiagregancia – působí proti srážení krve). Pokud se užívají preventivně, snižují relativní riziko právě infarktu nebo cévní mozkové příhody.
Mezi nejznámější preventivní protidestičkové léky patří kyselina acetylsalicylová. Ta brání shlukování krevních destiček.
Změna stylu
Každopádně lékaři u každého rizikového pacienta zahajují léčbu změnou jídelníčku a snahou o zvýšení pohybové aktivity.
Nejdůležitější je snížení spotřeby živočišných tuků, které obsahují nasycené mastné kyseliny – hlavní spouštěče produkce cholesterolu v organismu. Takže pokud něco takového hrozí i vám, vsaďte opět na ozdravení jídelníčku.
Zázračný jídelníček
Základem jsou mořské ryby, výrobky z celozrnné mouky, zelenina a ovoce a vhodný pitný režim. Je-li nemocný navíc diabetikem, měl by svůj stav udržovat pod kontrolou. Samozřejmě stopka platí i pro kouření a omezení alkoholu. A opět je potřeba přidat pohyb.
Doporučuje se alespoň 30 minut nepřerušované pohybové aktivity denně – např. rychlá chůze, jízda na kole nebo plavání.
.