Blíží se podzim, a proto už se najdou i takové dny, během kterých počasí zkrátka výletům příliš nepřeje. Nemusíte však věšet hlavu! Po celé České republice se nachází nespočet velmi zajímavých muzeí, které byste možná ani nečekali. Stačí si jen vybrat a vyrazit!
Pelhřimov – Šokující Muzeum rekordů a kuriozit
Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší a mnohem více uvidíte v zajímavém Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které se soustředí na unikátní výkony českých, ale i světových rekordmanů.
Muzeum, které sídlí v historické budově Jihlavské Dolní brány v Pelhřimově se pyšní dokonce tím, že mnoho z místních rekordmanů je zapsáno v Guinnessově knize rekordů.
V muzeum rekordů najdete opravdu raritní exponáty, například čtyřmetrového plyšového medvídka, nejmenší zlatou klícku v Čechách, mramorové housle i kytaru ze sirek a stovky dalších exponátů.
K návštěvě láká také rozlehlá zahrada se sochami vyřezanými motorovou pilou. Jistě vás zaujme také expozice nazvaná Zlaté české ručičky, kde jsou ze sirek vyrobené kytary, housle nebo třeba vázy.
Navíc je tu k viděni Mona Lisa vytvořená ze zrnek rýže nebo největší obraz malovaný pastelkami.
Praha – Nechte se zmást v Muzeu smyslů
Jen kousek od pražského Václavského náměstí se nachází Muzeum smyslů, ve kterém doslova neuvěříte vlastním očím. Jedná se interaktivní muzeum, kde je jednoduché stát se součástí expozice.
Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání: od nejrůznějších místností se změněnou perspektivou, až po obrázky s optickými iluzemi. Každý z těchto exponátů nabízí příležitost ke kladení otázek a poučení o našich smyslech a vnímání.
Mezi nejzajímavější exponáty patří například Hlava na talíři, kde se doslova stanete součástí hostiny!
Na vlastní kůži si také můžete vyzkoušet jaké to je ležet na posteli poseté 3 500 hřebíky nebo proniknout do místnosti vzhůru nohama. Jste připraveni na jiný úhel pohledu? Dávejte pozor, mohli byste spadnout ze stropu!
Plzeň – Muzeum loutek potěší malé i velké návštěvníky
V Plzni na náměstí najdete moderní muzeum, ve kterém našlo stálý domov asi 300 loutek. Nejstarší vznikly kolem roku 1830, největší měří přes 2 metry.
V muzeu se nachází například loutkomat inspirovaný divadlem Karla Nováka anebo unikátní oživený model Škodova divadla.
Muzeum e navíc interaktivní, tudíž si s nimi můžete i pohrát a poznáte rozdíly mezi různými typy loutek.
V přízemí pak poznáte kočovné loutkářské společnosti a první stálá plzeňská divadla, v prvním patře Loutkové divadlo feriálních osad, na jehož podiu poprvé vystoupili Spejbl a Hurvínek.
Poznají významné osobnosti jako byl Gustav Nosek, Josef Skupa, Jiří Trnka.
Právě studie loutek z počátků Trnkovy výtvarné činnosti jsou skutečnými unikáty, naposledy byly doloženě vystaveny v roce 1929. Diváci se dále setkají s kdysi slavnou Skupovou postavičkou „revolučního“ Kašpárka, jenž se proslavil koncem první světové války.
Zpestřit návštěvu muzea si můžete v loutkařské dílně profesora Skupy, kde si vyrobíte a následně odnesete vlastní plochou loutku. Výtvarný program pro širokou veřejnost, se koná každou středu od 13.00 do 18.00 hodin.
Králíky – Nejmodernější vojenské muzeum v České republice
Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Vojenské muzeum Králíky v letech 2009–2010 prošlo zásadní modernizací a přestavbou financovanou ze zdrojů EU.
Stalo se tak nejmodernějším muzeem s tímto zaměřením u nás. V expoziční hale s plochou 2 400 metrů čtverečních představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs.
opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu.
K hale přiléhá také venkovní přístřešek pro velké exponáty.
V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, materiály o osobnostech jako třeba o armádním generálovi Ludvíku Krejčím.
Zlín – V Obuvnickém muzeu ve Zlíně poznáte i Baťu
Prostřednictvím více než tisíce exponátů vás seznámí Obuvnické muzeum ve Zlíně s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Nejstarší originály pocházejí z konce 16. století.
Zajímavostí jsou opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů. Expozice sbírek Muzea jihovýchodní Moravy se nachází v centru Zlína, ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa a představuje ve své stálé expozice Princip Baťa:
Dnes fantazie, zítra skutečnost témata spojená se Zlínem, ale známá i celému světu.
Můžete zde vidět původní linku na výrobu obuvi, stovky nejrůznějších baťovských, ale i historických a exotických bot z celého světa a desítky dalších produktů značky Baťa od tkaniček po letadla.
Tábor – Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře
Úžasné muzeum čokolády a marcipánu v Táboře najdete v prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m2, kde se vám představí zmapovaná historie čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek či figurek.
Najdete zde také modely vytvořené z čokolády a marcipánu. Mr.Beana v životní velikosti i s jeho autem, Jaromíra Jágra, největší čokoládový vlak u nás, husitský průvod, panenky oblečené do marcipánových šatů, peklo s čerty, kteří vaří čokoládu a mnoho dalšího.
V dílnách je možné vyrábět z marcipánu nebo pracovat s čokoládou, koukat cukrářům přímo pod ruce, nebo si objednat komentovanou prohlídku s průvodcem, který vám zajisté řekne spoustu čokoládových novinek.