Když zahrádka odpočívá, přicházejí ke slovu pokojové květiny. Doma nyní trávíte daleko víc času než v létě a toužíte po přírodě. Dopřejte si ji.
Byt určitě zkrášlí svými barevnými květy africké fialky a azalky. Palmy a kapradiny do něho vnesou nádech tropů. Mnoho krásných bílých, červených, nebo různě pruhovaných květů vám v lednu poskytne i půvabná Amarilis. A jak se o pokojovky starat?
1. Zalévejte a přihnojujte s rozvahou. Vezměte v úvahu, že různé rostliny mají i různé nároky na zálivku. Na chladném stanovišti omezte zalévání na minimum. Než rostliny zalijete, přesvěčte se rukou, zda je půda v květináči na povrchu suchá.
Na zalévání je nejvhodnější odstátá voda o pokojové teplotě. Pokud hodinu po zalití stojí v podmisce nebo v obalu na květináč voda, je třeba ji vylít. Pokud totiž rostliny trvale stojí ve vodě, jejich kořeny nedostávají kyslík, uhnívají a odumírají.
Při hnojení se vyhýbejte hnojivům s vysokým obsahem dusíku. Podporují růst. Rostliny pak sice rostou, ale buněčné stěny jejich pletiv jsou měkké a zvyšuje se riziko napadení škůdci a chorobami.
2. Pozor dávejte na pokojové rostliny, které pěstujete mezi dvojitými okny. Za velkých mrazů trpí a mohly by namrznout. Jednoduchým řešením je nechat pootevřené vnitřní okno tak, aby se k nim dostal teplejší vzduch.
3. Dopřejte rostlinám dostatek světla. Jeho absence je jednou z nejčastějších příčin oslabení rostlin. Pokojovky proto umístěte blízko u okna.
Brát musíte ohled i na to, zda rostliny vyžadují slunné nebo spíše stinné stanoviště a raději chladno nebo snesou i vyšší teplotu vzduchu.
4. Ústřední topení nedělá pokojovým rostlinám dobře. Suchý teplý vzduch v místnosti, který v kombinaci s nadměrným hnojením vytváří ideální podmínky pro množení mšic, svilušek, červců a puklic.
Je proto potřeba pravidelně větrat, rostlinám ale nesvědčí ani průvan a extrémní výkyvy teplot.
Máte-li v bytě hodně suchý vzduch, můžete tedy mezi květináče rozmístit misky s vodou- Je dobré použít elektrický zvlhčovač vzduchu nebo staré dobré namočené a vyždímané ručníky na radiátory.
5. Neuškodí jednou za 14 dní rostliny osprchovat vlažnou vodou. Zejména ty s tuhými listy, například citrusy. Rostliny se přitom zbaví prachu, který brání v přístupu světla.
Navíc při pravidelném sprchování lze důkladnou prohlídkou objevit případné napadení škůdci hned v počátcích a proudem vody škůdce odplavit.