Zima ještě stále nekončí, a tak se musíme chtě nechtě smířit s tím, že nějaký ten čas ještě budeme smrkat, frkat a kašlat. Je to sice k vzteku, ale bohužel s tím moc nenaděláme.
Pokud vás ale dlouhodobě trápí zadní rýma, poradíme vám, jak si alespoň trochu ulevit.
Ucpané dutiny opravdu nejsou nic příjemného a otravovat vás můžou klidně i dlouhé týdny. A když se nemůžete pořádně vysmrkat, je z toho akorát pořádný bolehlav.
Pokud zadní rýmu ignorujete a trpělivě čekáte, až sama přejde, zaděláváte si na další problémy. Způsobit totiž může například zánět průdušek, zánět středního ucha, zánět hrtanu, zápal plic, ale i zánět spojivek.
Neměla byste proto váhat a zajít si za svým praktickým lékařem, zejména pokud vás ucpané dutiny trápí déle než dva týdny. Ten vám udělá stěry ze sliznice a podle toho nasadí antibiotika. Důležité je ale dodržovat při léčbě jistá pravidla.
Tekutiny a omamná vůně přírody
Pravidelný příjem tekutin je zásadní pro každé nachlazení i vážnější nemoc. A proto ani zadní rýma není výjimkou. Tekutiny totiž naředí hleny, které stékají do krku a způsobují nepříjemné škrábání a kašel.
Dopřávejte si nejen vodu a horké čaje, ale i poctivý slepičí vývar. Nezapomeňte ani na zvlhčování vzduchu v místnosti. Bohatě postačí, když dáte na topení mokré ručníky.
Pomáhá také aromaterapie, která zase uvolňuje hleny přímo v nose. Sáhněte po éterických olejích s eukalyptem, citrusy nebo silicemi jehličnanů, a smrkání vám půjde jedna radost.
Proplachujte a inhalujte
K výplachům nosních dutin se používají solné roztoky, nejlépe z mořské soli, a speciální proplachovací konvičky, které pomáhají odstraňovat z nosní sliznice různé patogeny.
Proplachy slouží také jako prevence před záněty dutin, proto je můžete používat pravidelně a bez obav. Účinné jsou také inhalace. I v tomto případě můžete použít mořskou sůl nebo na pomoc povolat bylinky.
A po kterých sáhnout? Určitě po mateřídoušce, mátě a šalvěji, které mají antibakteriální účinky. A jestli už vás škrábe i v krku, využijte solný roztok také jako kloktadlo.
Reflexní koupele
Vyzkoušejte také reflexní koupel, která přispívá k uvolnění nosu a vedlejších nosních dutin. Provádí se tak, že si napustíte do vany horkou vodu a pak do ní na 15–20 minut vložíte předloktí.
Důležitá je i správná poloha v posteli. Abyste se v noci alespoň trochu vyspala a hlen mohl stékat do krku, podložte si horní polovinu těla polštářem.
Sprejování
V lékárnách najdete nepřeberné množství sprejů do nosů, které ho pomáhají uvolnit a jsou skvělé zejména na noc.
Jestli se ale kvůli bolesti spánek ne a ne dostavit, lékaři doporučují užívat antihistaminika, která pomáhají zmírnit otok nosní sliznice. A samozřejmě nezapomeňte také na dostatečný příjem vitaminů v podobě doplňků stravy a ovoce.