Návaly horka patří k hlavním příznakům menopauzy, které umějí pořádně znepříjemnit život. Zvlášť v horkých letních dnech! Jak se jich zbavit a prožít poklidné léto bez zbytečných obav?
Ženy, které trpí návaly horka během menopauzy, mají prý mnohem menší šanci, že onemocní obávanou rakovinou prsu.
Návaly horka však dokážou přepadat až třicetkrát za den, což není zrovna něco, čím bychom se mohly chlubit. Naštěstí se s tím dá bojovat přírodní cestou.
Jezte zeleninové saláty se sójou
Právě takové návaly horka dokáže omezit správně nastavená hormonální terapie. Dobrou alternativou mohou být přírodní produkty a doplňky stravy.
Je ale prokázáno, že návaly horka v menopauze vyvolávají nebo podporují určité potraviny. Jsou jimi především káva, alkohol a kořeněná jídla. Těm je třeba se vyhnout. Naopak se vyplatí do jídelníčku zařadit saláty se sójou.
Obsahují totiž rostlinné hormony, které pomáhají zmírnit příznaky menopauzy. Kromě toho se vyplatí snížit příjem tučných jídel a omezit solení.
Důležitý je výběr tuků – živočišné tuky zvyšují hladinu cholesterolu a tím stoupá i riziko nemocnění srdce. Ženy po padesátce by měly z jídelníčku vyřadit tučné maso, plnotučné mléko, zmrzliny a sýry.
Zdravá strava pomáhá nejen proti návalům horka, ale i dalším příznakům, které menopauzu provázejí.
Zvyšte příjem vápníku a sportujte
Například výrobky s vyšším obsahem kalcia pomohou proti řídnutí kostí. Proto se doporučuje zvýšit příjem mléčných výrobků a jíst luštěniny, brokolici a ryby. Vláknina je také v celozrnném pečivu, obilovinách a rýži.
Neměla byste zapomínat ani na pitný režim. Obecné doporučení je vypít osm sklenic tekutiny denně. Za návaly horka může být i vysoký cholesterol.
Proto je víc než dobré nejen dodržovat zásady zdravé výživy, ale také sportovat. Najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Postačí i rychlá chůze nebo nordic walking.
Nasaďte šalvěj a dubovou kůru
S pocením a návaly horka vám může v letních vedrech pomoci bylinková koupel. Do hrnce nasypte po dvou lžících dubové kůry, máty a šalvěje, zalijte dvěma litry vody, přiveďte k varu a povařte pět minut.
Nádobu odstavte a nechte půl hodiny pod pokličkou louhovat. Tekutinu poté přeceďte, nalijte do vany a přidejte trochu vody, abyste se mohla vykoupat. V bylinkové lázni relaxujte zhruba dvacet minut.
Máta vás osvěží
Díky pravidelnému popíjení šalvějových čajů také omezíte pocení, a navíc se vám zlepší práce trávicí soustavy, se kterou jsou občas při menopauze problémy.
Na návaly horka je také užitečná máta. U obou bylinek byste měla čaje popíjet raději vlažné, studené vyvolávají šok, který by návaly ještě zhoršil.
Skvělý článek, který mi připomenul, že zdravá strava může mít opravdu velký vliv na to, jak se cítíme. Doporučuji všem ženám, aby se inspirovaly.
Moc se mi líbí, jak jsou některé rady přirozené a blízké nám ženám. Saláty se sójou a méně kořeněného jídla – určitě vyzkouším.
Zdravím všechny z Ostravy! Ten článek mi dal pár zajímavých tipů, jak se v létě cítit lépe. Nevěděla jsem, že bylinky jako šalvěj nebo dubová kůra mohou tak pomoci!