Parné léto je za námi a na zimní radovánky na sněhu si ještě nějaký ten měsíc počkáme. Co takhle vyrazit na prodloužený víkend do hor a užít si pěší túry u našich slovenských sousedů?
Lákadlem můžou být majestátní Tatry, které vás ohromí nádhernou přírodou.
Pokud chcete prozkoumat Tatry, strategickým místem, kde byste se mohli ubytovat, je Poprad a Liptovský Mikuláš. Můžete odtud totiž jednoduše podnikat výlety do různých stran.
Blízko se nachází turisty oblíbený Starý Smokovec, Štrbské Pleso nebo Tatranská Lomnica.
Směrem na jih pak dorazíte do Národního parku Slovenský ráj, který je ideální pro milovníky pěší turistiky.
A jelikož je samotný Poprad jedno z největších měst východního Slovenska, na své si přijdou také ti, kteří si rádi vychutnají kávu v krásných kavárnách nebo ochutnají místní speciality v tradičních restauracích.
V Liptovském Mikuláši pak můžete každý pátek zažít divadelní večery a přes den vyrazit kousek od města k vodní nádrži Liptovská Mara. Dojet se dá také do termálních koupališť Bešeňová či Lúčky, kde pocítíte léčivou sílu minerálních vod.
Nejkrásnější vodopád
Kolem Štrbského plesa si můžete udělat nenáročnou procházku, kterou zvládnou jak starší lidé, tak i vnoučata. Pomocí lanovky se dostanete třeba na Solisko, což je nejnižší a nejsnáze dostupný vrch ve Vysokých Tatrách.
Po asi jedenapůlhodinové túře ze Štrbského plesa po žluté turistické značce dojdete k vodopádu Skok, který je vysoký 25 metrů a je přístupný celoročně.
Během cesty Mlynickou dolinou se vám naskytnou nádherné výhledy. Pro zdatnější chodce je tu pak připraveno pokračování po žluté značce přes vodopád pomocí řetízků až k Bystré lávce a dále i do Furkotské doliny.
Odvážíte se až na Rysy? Odměnou vám bude točené…
Z plesa se dá také vyrazit trochu složitější trasou až na Rysy, které patří k oblíbeným turistickým cílům. Vydejte se přes Popradské pleso do Mengusovské doliny a odtud k Chatě pod Rysy. Ta je ideálním místem k občerstvení, nebo zde můžete i přespat.
A co víc? Je to nejvýše položené místo v Tatrách, kde si můžete dát točené pivo. Nad chatou na vás pak čekají sněhová pole, kde je třeba postupovat opatrně.
Vystoupat je možné skoro do 2500 metrů nad mořem a pokochat se výhledem na Gerlachovský štít a další vrcholky.
Nezapomeňte na Slovenský ráj
Díky husté síti značených cest a doslova stovkám lávek, žebříků, řetězů a dalších pomůcek tu můžete navštívit místa, která by byla jinak nepřístupná.
Skoro všechny rokliny ve Slovenském ráji jsou jednosměrné a cesta často vede přímo korytem potoka, po lávkách nad potokem a narazíte i na dlouhé žebříky podél vodopádů.
Která je pro vás ta pravá?
Nejnavštěvovanější z nich je roklina Suchá Belá s Misovými vodopády, Okienkovým a Korytovým vodopádem. Suchá Belá je velmi dobře přístupná z turistického střediska Podlesok poblíž Hrabušic.
Jižně odtud najdete roklinu Piecky s pověstným Velkým vodopádem, který padá z 13 metrů vysoké skalní stěny, jež tu zcela přehrazuje cestu údolím.
Pokračovat se dá jen díky dlouhému žebříku, který vede podél vodopádu. Výš v roklině vás čeká ještě jeden dlouhý žebřík, za kterým se budete muset protáhnout oknem ve skále. Tak získal jméno další místní vodopád – Okienkový vodopád.
3 tipy, kam musíte na Slovensku určitě vyrazit
Starý Smokovec
Nejstarší tatranská osada je klíčovým centrem a nejvýznamnější částí města Vysoké Tatry. Důležitá křižovatka cestovního ruchu je zároveň odbočkou tratě lanovkou na Hrebienok, centrem Horské služby TANAP a sídlem horských průvodců. Z Popradu je to jen 13 kilometrů.
Hrebienok
Atraktivní cíl návštěvníků Vysokých Tater se nachází na jihovýchodním konci hřebenu Slavkovského štítu. Ze Starého Smokovce trvá cesta pozemní lanovkou na Hrebienok 7–8 minut a překonává 246metrové převýšení, pěší túra trvá přibližně 45 minut.
Južný Spiš
Je bránou Národního parku Slovenský ráj, obdivovat zde můžete renesanční pevnost Markušovský zámeček – letohrádek Dardanely v Markušovcích, v královském městě Levoči nejvyšší gotický oltář na světě od Mistra Pavla, fasádu Thurzova či Mariássyho domu nebo Klec hanby.