Doma vyrobené bylinkové tinktury jsou totiž dalším osvědčeným způsobem, jak lze nejlépe využít léčivé vlastnosti rostlin. Protože se do alkoholu uvolňují jiné látky, než třeba do čaje, jsou také velmi účinné.
Při správnému skladování vám tinktura vydrží i několik let. Protože je právě nyní ideální doba pro sběr léčivých rostlin, ukážeme vám teď, jak při výrobě tinktur postupovat.
A také nabídneme několik receptů na ty nejznámější.
Co budete potřebovat?
Pro výrobu tinktury si obstarejte čerstvé nebo sušené byliny v poměru 1:5 k alkoholu, například 200 g bylin na 1 litr alkoholu. Alkohol můžete použít jakýkoliv, od slivovice přes vodku či konzumní líh, od 40% do 80%.
Pupeny, nať, květy, plody či kůru léčivých rostlin zalijte alkoholem a nechte 3-5 týdnů louhovat. Tinktury užívejte buď preventivně 3x denně 20 kapek, nebo jako lék. V tom případě byste měli každý den užít tolik kapek, kolik je vaše tělesná hmotnost.
Toto množství si rozdělte do 3 denních dávek. Například při hmotnosti 60kg užívejte 3x denně 20 kapek. Při užívání tolik oblíbené česnekové tinktury, která funguje jako domácí antibiotikum, je dávkování malinko složitější. Pokud si ji připravíte podle našeho návodu, budete postupovat následovně.
S česnekem je to trochu jinak
Doporučuje se začít po malých dávkách. Dejte 1 kapku tinktury do 1 dl mléka a vypijte po ránu nalačno před jídlem. Postupně každý den přidávejte 1 kapičku. Pokračujte až dosáhnete množství 15 – 20 kapek.
Kůru česnekovou tinkturou si dopřávejte po dobu 21 dní. Sledujte však reakce svého těla a při obtížích dávky zase snižte.
Recept na česnekovou tinkturu
Česnekovou tinkturu si vyrobíte tak, že 300 g naloupaného česneku rozmačkejte.
Právě tehdy se začne uvolňovat alicin. Připravený česnek zalijte 200 ml 40% alkoholu. Promíchejte a přelijte do uzavíratelné lahve. Zazátkujte a obsah protřepejte. Nechte stát 10 dní na chladnějším místě. Pak přeceďte přes plátýnko a uschovejte ji do tmavších lahviček.
Pak nechte ještě 2 dny odpočívat.