Pod pojmem bylinky si představíte usušené natě či květy léčivých rostlin? Léčivky ale svou největší sílu obvykle skrývají v kořenech.
Pampeliška na močové cesty
Pro kořen pampelišky byste se měli vypravit ještě dříve, než tato rostlinka vykvete. Tedy brzy na jaře, ideálně v březnu.
Kořen pampelišky funguje jako silné jaterní tonikum, a proto se výluh z něj užívá k léčbě jaterních chorob.Vědci již dávno zjistili, že kořen pampelišky může pomáhati i při boji s rakovinou. Také účinně léčí močové cesty a zklidňuje trávicí soustavu.
Navíc je skvělý při léčbě zadržování vody v dolních končetinách.I pampeliškový kořen se nejčastěji užívá ve formě silného výluhu. Nebo ho můžete v troubě při mírné teplotě upéct, rozemlít a pít jako nápoj místo kávy.
Přestože neobsahuje kofein, dokáže vás zbavit s únavy a také prokazatelně regeneruje tělo.
Proskurník na kašel
Vysoká statná bylinka, které se také někdy nesprávně říká ibišek, dokáže zkrášlit každou zahrádku. V domácí léčbě se odedávna používá jako osvědčený prostředek proti kašli. I proto bývá součástí mnoha hotových čajových směsí, které si můžete koupit v lékárně.
Pokud chcete proskurník pro léčebné účely použít čerstvý, musíte jeho kořen louhovat ve studené vodě minimálně dvě hodiny, nejlépe však přes noc. Takto vzniklým výluhem pak můžete kloktat vždycky, když vás bude trápit nepříjemná bolest v krku.
Pupalka dvouletá dodá energii
Pupalkový kořen můžete jíst syrový nebo ho upravovat jako běžnou zeleninu. Sbírá se prvním rokem na podzim nebo druhým rokem brzy zjara před zahájením vegetačního období.
Pupalku najdete hlavně podél železničních tratí, silnic, na kamenitých březích, v pískovnách a lomech, na rumištích a dlouhodobých staveništích.
Pokud vás trápí kožní problémy, opakující se záněty, únava, menstruační problémy, nervozita nebo prostě chcete svému tělu dopřát novou energii, zařaďte do svého jídelníčku kořen z pupalky dvouleté.
Třapatka nachová místo antibiotik
Tuto půvabnou květinku dnes najdete téměř v každé zahrádce. I proto byste měli vyzkoušet její prokazatelně antibiotické účinky.
Vždyť třapatka je velkou pomocnicí pro posílení imunity a zvyšuje odolnost proti infekcím.Po třapatce neboli echinacee byste měli sáhnout při chřipce, rýmě, nachlazení.
Pro přípravu léčivého odvaru vezměte 1 lžičku sušeného kořene třapatky, zalijte 0,25 litru studené vody, vše povařte asi 5 minut, nechte čtvrt hodiny vylouhovat. Pijte šálek denně.