Ač je venku pěkně frišno a teploty pod bodem mrazu nejsou ničím výjimečným, je škoda sedět doma.
Za překrásnými zimními výjevy nemusíte jezdit do Alp, i u nás najdete skvostné ledopády, rozhledny a dechberoucí přírodní útvary, které si v ničem nezadají s horskými velikány.
Panská skála (Kamenický Šenov) – Nejstarší chráněný geologický útvar
Mezi Kamenickým Šenovem a Práchní se nachází Panská skála, která je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny. Pěšky se na místo dostanete ze sběrného parkoviště za pár minut.
K monumentálnímu útvaru vede i mnoho turistických značek z Nového Boru či České Lípy. V dnešní době má Panská skála status národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem u nás.
Ze samotného vrcholu je krásný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce. Pod skálou je malé jezírko, jež vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou.
Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739.
Místo se vyplatí navštívit po celý rok, ovšem v zimě obzvláště. Přece jen celá scenérie díky sněhové pokrývce získá jisté kouzlo.
Mumlavský vodopád (Krkonoše) – V zimě se vodopád mění v úchvatný ledopád
Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů u nás je nejdokonalejším typem horizontálního celistvého vodopádu u nás. Mumlavský vodopád je vzdálený asi 1,5 km od Harrachova.
Vystupuje z Harrachovské kotliny a udivuje nejenom v zimě, ale vlastně během každého ročního období.
Téměř 10 m široký a 10 m vysoký vodopád se po většinu roku řítí za mocného hukotu směrem dolů na zajímavé žulové prohlubně, jež získaly název Obří hrnce.
Mumlavský vodopád je snadno přístupný a dostanete se k němu od harrachovského autobusového nádraží po modré značce.
Vede k němu asfaltová cesta, po níž se můžete vydat pěšky či na kole, pouze motorovým vozidlům je vjezd zakázán. Právě v zimě se mění v pomyslný mohutný ledopád, který vzniká díky mrazu a z vody vytvoří ledovou krásu.
Čertovo jezero (Šumava) – Jediné místo v okolí, kde vznikají laviny
Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, která se nachází poblíž Železné Rudy. Jedná se o jediné šumavského jezero náležící k povodí řeky Dunaj.
Jezero je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Říká se, že dolinu, v níž se jezero nachází, vyryl samotný ďábel, neboť mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen.
Nejobvyklejší trasa k jezeru vede od hráze Černého jezera po stoupající kamenité pěšině. Zhruba po půl kilometru stoupání se ocitnete na cestě u rozcestí Na rozvodí.
Na místě, především v této době, můžete vidět úžasné scenérie, které jasně dokazují, jak dokáže být zima kouzelná.
Krásenská rozhledna (Slavkovský les) – Věž připomínající babylonský zikkurat
Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa, stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás.
Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodĕ, může některým z nás připomínat babylonský zikkurat.
Toho, že byste se na místě ztratili, se rozhodně bát nemusíte, jelikož orientaci v krajině usnadňují keramické tabulky s popisem.
K věži, na jejíž vrchol vede sto dvacet schodů, se dostanete buď z Krásna po žluté značce, nebo od hřbitova podél Dlouhé stoky. Rozhledna je volně přístupná a právě v zimních měsících stojí za návštěvu.
Ledová stěna Vír (Českomoravská vrchovina) – Největší ledopád u nás
Ledová stěna ve Víru je uměle vytvořený ledopád, který se nachází ve stejnojmenné obci na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.
Ledová stěna je největším ledopádem na území České republiky a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Stojí na úpatí karasínského hřbetu, který se zvedá do tří set metrů nad řekou.
Tento celý hřbet je na vrcholu zaoblený, svahy postupně přechází ve srázy, až v několik rozpukaných skal. V těchto místech, kde se svah stáčí severně a slunce sem celou zimu téměř nezasvítí, vznikla Ledová stěna Vír.
Přístup k ní je přes mostky pro pěší. Za normálních okolností je pro adrenalinové nadšence možné zapůjčit si lezecké vybavení a vyzkoušet si lezení po stěně.