Naše krásná zem nabízí spoustu zajímavých míst, které stojí za to navštívit. Výlet je určitě mnohem lepší a zábavnější, když s sebou máte svého nejlepšího přítele. Kde si procházku s pejskem užijete nejvíce?
Babiččino údolí
Podél Úpy do Ratibořic
Nejlepší trasa, na kterou se můžete s pejskem vydat, je Naučná stezka Babiččina údolí, na které najdete 25 zastavení.
Texty na tabulích vám připomenou babičku z knížky Boženy Němcové i osudy celé rodiny Panklovy a dalších obyvatel, žijících více než před sto lety v podzámčí a okolí Ratibořického zámku.
Na svém výletě s pejskem můžete tak vzpomenout letošní dvousté výročí narození této naší významné spisovatelky.
Výlet je nejlepší začít v České Skalici, do které se můžete dostat autobusem, vlakem či autem, které zaparkujte třeba na náměstí.
Vydejte se údolím podél řeky Úpy až do Ratibořic – do Babiččina údolí k Bažantnici, Loveckému pavilonu a na Ratibořický zámek.
Odtud se nechte vést čtyřnohým miláčkem podle ukazatelů k Ludrovu mlýnu a k sousoší Babičky s dětmi, a pak pospěšte ke Starému bělidlu, Viktorčinu splavu a až přejdete most, vystoupejte k Rýzmburskému altánu, kde naučná stezka končí.
Povydří
Z Antýglu do Čeňkovy pily
Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří, která vede z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by na Šumavě ani nebyl!
A projít si ji s pejskem, je to nejlepší, co můžete svému mazlíkovi dopřát. Cesta po červené turistické značce vás vtáhne do romantického údolí Vydry, která tu vytvořila divoké koryto.
Zpočátku klidný říční tok s mnoha menšími kameny se postupně mění v divoký hučící kaňon, kde si voda hledá cestu mezi obřími žulovými balvany, čímž vznikají nejen peřeje, ale i menší vodopády.
Při cestě z Antýglu dorazíte po 2 km k rozcestí a můstku přes Vydru. Stezka končí v Čeňkově Pile, kde se z Vydry na soutoku s říčkou Křemelnou stává Otava. Na nenáročnou trasu se můžete vypravit nejen s pejskem, ale i s kočárkem.
Ideální výchozí bod je Antýgl, ze kterého půjdete celou cestu mírně s kopce. Z obou míst jezdí pravidelná autobusová doprava.
Moravský kras
Hledejte malé jeskyně
Moravský kras se nachází mezi obcí Sloup a Brnem v Drahanské vysočině, na severu Jihomoravského kraje.
Jsou pro něj typické jeskyně – na jeho území je jich víc než 1 100. Ty nejzajímavější jsou Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Jeskyně Výpustek a slavná propast Macocha. V jejich okolí se nachází i mnoho dalších příjemných míst na procházku.
Například Křtinské údolí, které je asi 10 km dlouhý krasový kaňon od Křtin do Adamova. I v tomhle kaňonu se nachází několik malých jeskyní a jeskyněk. Průchozí jsou jeskyně Kostelík a Jáchymka, spojené jsou jeskyně Kanibalka a Jestřábka.
Dále se tu nachází skalní můstek Salve-Vale. Na jednom z velkých balvanů pod tímto obloukem je dnes nečitelný nápis Salve, který vítá poutníky do křtinského chrámu. Na druhé straně je nápis Vale, což je pozdrav poutníkům na rozloučenou.
Městys Křtiny, podle kterých má údolí svůj název, patří totiž k mariánským poutním místům.
Posázaví
Přes Žampach na Medník
Užijte si nádhernou jarní procházku Posázavskou stezkou z Kamenného Přívozu do Pikovic, leží v oblasti Praha- západ.
Tento nenáročný výlet vede krásnou lesnatou krajinou podél řeky Sázavy. Trasa začíná na vlakovém nádraží v Kamenném Přívozu, kde se napojíte na červenou turistickou značku, a té se budete držet až do cíle svého výletu.
Cestou kopírujete tok řeky Sázavy, občas se vám otevře okouzlující výhled na meandry řeky, na jez Žampach a také na Žampašský viadukt. Mnete Žampašskou, Raisovu i Klimentovou vyhlídku, za kterou začíná Naučná stezka Medník.
Pozvolna sejdete do údolí a pokračujete přírodou pod vrcholem Medníku.
Na protějším břehu uvidíte skalní útvar Pikovická jehla s dřevěným křížem na vrcholku, projdete trampskou osadou Pikovice, a to už les začne ustupovat a vy vejdete do otevřené krajiny u Pikovic.
Již z dálky uvidíte most přes řeku k vlakovému nádraží Petrov u Prahy, kde váš výlet s pejskem nejspíš ukončíte.
Divoká Šárka
Skály a Čertův mlýn
Praha se může pyšnit jedním z největších počtů psů a pejskařů v Evropě. Mezi nejoblíbenější místa pražských psů i jejich páníčků patří parky a údolí, kterých má Praha naštěstí hodně. Jedním z nejkrásnějším míst pro velkolepou psí procházku je Divoká Šárka.
Krásné údolí kousek od centra Prahy, ve kterém si budete připadat jako někde na horách. Úzké soutěsky, rozlehlé lesy, skály a pohádkový Čertův mlýn vám navodí tu správnou jarní náladu. Vstupné se zde neplatí a pohyb pejsků není nijak omezen.
Dá se zde zvolit několik typů tras. Ta nejkratší a nejjednodušší varianta má přibližně 5 km. Celou procházkou vás doprovází potůček, ve kterém se mohou bez obav majitelů pejskové vydovádět.
Okolí je opravdu nádherné, pejskové zde mohou celou cestu běhat volně – je ale dobré, aby byl váš mazlíček schopen poslechnout na povel, a to vzhledem k velkému počtu cyklistů