Lidé s tendencí k tvorbě polypů mají odlišný imunitní systém a složení sliznice než ostatní. Jakýkoliv chronický zánět nosních dutin může zvýšit riziko vzniku těchto polypů u každého.
Rizikem je především astma, dále také přecitlivělost na aspirin, alergické plísňové záněty nosních dutin, tedy alergie na určité plísně může polypy zapříčinit, a také genetická porucha cystická fibróza, která vede k produkci abnormálně hustých tekutin v mnoha orgánech, včetně hustého hlenu z nosních dutin. Rodinná genetická zátěž může u tohoto problému také hrát svou roli.
Vyhněte se podráždění
Opětovnému vzniku nosních polypů můžete částečně zabránit správnou léčbou alergie a astmatu. Pokud příznaky alergie a astmatu nejsou dobře kontrolovány, tedy když vaše léčba není dostatečně účinná, poraďte se se svým lékařem o změně nebo navýšení léků.
Vyhýbejte se věcem, které váš nos dráždí. V rámci možností se vyvarujte i vdechování látek, které mohou přispět k zánětu nebo podráždění nosu a nosních dutin, jako jsou alergeny, cigaretový kouř, chemické výpary, prach a jemné nečistoty.
Dodržujte hygienické zásady.
Pravidelně a důkladně si myjte ruce. To je jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout bakteriálním a virovým infekcím, které mohou způsobit zánět nosních dutin. Slaná voda a zvlhčovač Dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu.
Používejte zvlhčovač vzduchu v případě, že vzduch ve vaší domácnosti bývá suchý. Pomůže to zvlhčit vaše dýchací cesty, což pak přispívá ke zlepšenému toku hlenu a samočištění vedlejších nosních dutin. Zabrání to chronickému ucpání nosu, na jehož základě snadno vzniká zánět.
Vyzkoušejte nosní výplachy.
Slaná voda zlepšuje tok hlenu, což pomáhá odstranit z nosní sliznice alergeny a jiné dráždivé látky. Nosní polypy jsou časté onemocnění. Projevují se řadou různých příznaků, mezi které patří výtok z nosu, pocit ucpaného nosu nebo bolesti hlavy.
.