Mluví se o nich často, ale málokdo ví, o co jde.
Zjednodušeně řečeno to jsou agresivní molekuly kyslíku, které v našem organismu sice dokážou likvidovat například některé bakterie, ale když je jich moc a my navíc nemáme dostatek ochranných mechanismů, jsou pěkně zákeřné.
Za normální situace naše tělo dokáže opravit, co v něm volné radikály poškodí, jenže kvůli znečištěnému ovzduší a zvýšenému ultrafialovému záření situace už dávno není normální.Útoky volných radikálů na naše zdraví dramaticky zesilují.
Čím nám hrozí?
Ničí, čeho se dotknou. Poškození pak připravuje půdu pro celou řadu nemocí – od šedého zákalu, přes demenci až po nádory. A také zrychlují stárnutí. Nejzamořenější organismus volnými radikály mají kuřáci.
Hned za nimi pak ti, kdo se hodně vystavují slunci – nejen při opalování, ale třeba i při celodenní práci pod širým nebem. Slunce bohužel už dávno není zdrojem zdraví O značném problému s volnými radikály svědčí také rychlé stárnutí kůže a vrásky.
Co nám pomůže?
Na volné radikály platí hlavně přírodní vitaminy. Posilují totiž přirozenou obranu našeho těla proti ničivému dílu kyslíkových molekul. Je to především vitamin C a E a provitamin A čili beta-karoten.
Takže jezte hodně ovoce a zeleniny výrazně oranžové a temně zelené barvy jako je paprika, mrkev či špenát. Vitamin E zase najdete v avokádu. Vynikající zbraní je také selen, který je v kukuřici.
Boj těla proti volným radikálům zlepšuje rovněž lehké cvičení, protože podporuje tvorbu ochranných látek. Takže bychom si měli jít párkrát do týdne zaběhat, zaplavat nebo zacvičit.