Účinky konzumace většího množství vlákniny se projevují pozitivně na celém těle, a to především na trávicím ústrojí.
Strava s vyšším obsahem vlákniny je objemnější a vyžaduje delší a vydatnější žvýkání, což se doporučuje zejména lidem trpícím obezitou. Když jíte pomalu, důkladně žvýkáte a nehltáte, sníte menší množství jídla, přijmete tak menší energetickou hodnotu a pocit sytosti se dostaví už mnohem dříve.
Srovná střeva i žaludek
Odpovídající množství vlákniny v potravě hraje významnou úlohu v prevenci zácpy.Nadměrné množství vlákniny sice škodlivé není, ale může na sebe vázat některé vitaminy a minerální látky, zejména pak vápník a železo.
Zároveň může snižovat účinnost léků, proto se doporučuje vlákninu a léky konzumovat s dostatečným časovým odstupem.
Kde ji najdeme?
Zcela přirozeně se vyskytuje v naprosté většině potravin rostlinného původu. Za významný zdroj jsou označovány obiloviny, klíčky, luštěniny, zelenina, ovoce a brambory.
Stejně tak výrobky z nich – mouka, kroupy, vločky, chléb, pečivo, ovocné, zeleninové a luštěninové produkty. Největší množství vlákniny obsahují vybrané druhy ovoce – hrozny, angrešt, rybíz a další bobulovité druhy. S vlákninou zvanou pektin se můžete setkat v různých druzích zeleniny a ovoce.
Proč je jí málo?
Ve své potravě máme celkově vlákniny nedostatek. Je to dáno zejména stravovacími návyky a celkovou nevolí jíst některé druhy potravin, jako jsou například luštěniny..