S podzimem jsme znovu schovali své nohy do tenisek, polobotek či vysokých bot. V nich se ale nohy někdy potí a najednou prostě zrovna nevoní.
Trápí vás zápach nohou či z bot? Viníkem jsou přemnožené mikroorganismy. Těch se ale můžete celkem snadno zbavit.
Hygiena především
Pokud vás trápí zápach nohou, začněte samozřejmě u hygieny, to ale nemusí být jediná příčina. Nohy si myjte ráno i večer a nezapomínejte hlavně na prostor mezi prsty.
K mytí použijte ideálně antibakteriální mýdlo, dobře pak poslouží i antibakteriální krém nebo sprej. Pravidelně odstraňujte ztvrdlou kůži a používejte zvláčňující a voňavé krémy a balzámy na nohy.
Čajová lázeň
Trpíte-li zvýšeným pocením nohou, udělejte si koupel v odvaru z černého či mátového čaje. Ten má vysoušecí účinky a pomáhá zamezit zápachu.
Tři čajové sáčky vařte v 1 l vody 10 minut, odvar vlijte do studené vody a nohy do lázně ponořte na půl hodiny. Pak je opláchněte a osušte.
Proceduru opakujte 2× denně, dokud problém nevymizí. Pak stačí 2× týdně.
Obuv a péče o ni
V neprodyšných botách nohy trpí a vzniká v nich vlhké prostředí ideální pro množení bakterií i plísní. Vyhněte se proto syntetické lakované kůži a textilním botám z umělých materiálů.
Pořiďte si kvalitní obuv z prodyšného materiálu, ideálně kůže, která přirozeně udržuje teplo, ale zároveň dovoluje kůži dýchat. Nezůstávejte ani v nich po celý den, a pokud je to možné, přezujte se.
Skvěle fungují také antibakteriální spreje do bot, nebo si můžete pořídit parfémované vložky do bot.
Dobré rady
• Před obutím si chodidla zasypte pudrem na nohy.
• Proti kvasinkám a plísním pomáhá i koupel nohou ve vodě s octem.
Já si vždycky myslela, že větrání obuvi bude stačit. Asi to bude chtít víc, takže díky za tipy s čajem a octem!
Hele, nikdy sem netušila, že proti smrádku můžou pomoct i čajový pytlíky. Ráno si teda dám kafíčko a večer nohy do čaje.
Musím říct, že ten trik s čajovou lázní zní fakt inovativně. Určitě to zkusím, protože podzimní boty jsou občas vážně záhul!